Yozgat TMO’ya ürün satan çiftçilere uyarı! Son başvuru 16 Eylül

Yozgat TMO’ya ürün satan çiftçilere uyarı! Son başvuru 16 Eylül

Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) hububat satan üreticinin desteklemelerden yararlanabilmesi için 16 Eylül 2022 tarihine kadar başvuru yapması gerekiyor.

A+A-

Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) hububat satan üreticinin desteklemelerden yararlanabilmesi için 16 Eylül 2022 tarihine kadar başvuru yapması gerekiyor.

Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, TMO'ya hububat satan üreticilere yönelik destekleme ödemesi, 2022 yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ne kayıtlı olan, arpa ve buğday üretimi yaparak ürettikleri bu ürünleri TMO'ya satan ve bu satışlarını belgelendiren üreticilere Buğday için kilogram başına 1 TL, Arpa için de kilogram başına 0,50 TL olarak ödenecek.

Açıklamada,”Destekleme ödemesi; 2022 yılında ÇKS'ye kayıtlı olarak arpa, buğday üretimi yapan, ürettikleri ürünlerini TMO'ya satan ve bu satışlarını alım satım belgesi ile belgelendiren çiftçilere, buğday ürünü için kilogram başına 1 TL, arpa ürünü için kilogram başına 0,50 TL olarak ödenecektir.

2022 yılında üretilerek satışı yapılan desteğe esas ürünlere, tarımsal veriler ve Uydu Tabanlı Parsel Tanımlama Modeline göre belirlenen verim değerlerinin maksimum iki katına kadar ve alım satım belgesinde yer alan miktar esas alınarak destekleme ödemesi yapılacaktır. Bu desteklemeden yararlanan üreticiler, destekleme uygulamalarında belirtilen şartları sağlamaları halinde Bakanlık tarafından 2022 üretim yılında verilecek diğer desteklerden de faydalandırılacaktır.

Desteklemeden yararlanmak isteyen çiftçilerin 16/09/2022 tarihi mesai bitimine kadar ÇKS'de kayıtlı oldukları il/ilçe müdürlüklerine ekte yer alan dilekçe ve alım satım belgeleri ile müracaat etmeleri gerekmektedir. Bu tarihten sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

2022 yılında ÇKS'ye kayıtlı olarak arpa, buğday üretimi yapan ancak ürettikleri ürünlerini TMO'ya satmayanlar veya Cumhurbaşkanı Karar'ında belirtilen tarihler dışında TMO'ya satanlar için destekleme ödemesi yapılmaz" denildi.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.