Yozgat tek yürek oldu! 7’den 70’e herkes katıldı

Yozgat tek yürek oldu! 7’den 70’e herkes katıldı

Yozgat’ta yerel yönetimler ve STK’ların destekleriyle geniş çaplı temizlik etkinliği düzenlendi.

A+A-

Yozgat’ta yerel yönetimler ve STK’ların destekleriyle geniş çaplı temizlik etkinliği düzenlendi. Let’s Do It Türkiye sivil inisiyatifi iş birliği ile “18 Eylül Dünya Temizlik Günü” nedeni ve yeşil çevre olgusunun önemine vurgu yapmak amacıyla farkındalık etkinliği gerçekleştirildi.

Estonya’da Lets Do It’in başlattığı Dünya Temizlik Günü; Let’s Do It Türkiye öncülüğünde; Sivil Yaşam Derneği ve JCI koordinatörlüğünde, Yozgat’ın da aralarında bulunduğu farklı illerde yerel paydaşların desteğiyle hayata geçirildi.

Yozgat Belediyesi ve Let’s Do It Türkiye sivil inisiyatifi iş birliği ile yeşil çevre olgusunun önemine vurgu yapmak amacıyla çevre temizliği etkinliği yapıldı. Çok sayıda gönüllünün katıldığı etkinlikte 7’den 70’e vatandaş çevre temizliği yaptı.

Let’s Do It Türkiye, sivil inisiyatifi tarafından düzenlenen etkinlik, Dünya genelinde 180 ülkede eş zamanlı olarak yapıldı. Türkiye’nin de her köşesinde düzenlenen Dünya Temizlik Günü kampanyasıyla doğaya katkı sağlamak isteyen vizyoner ruha sahip kişiler, farkındalık yaratmaya teşvik edildi. “Dünya Temizlik Günü” çalışmalarıyla Anadolu’nun her köşesinde farkındalık yaratmak ve yaşanabilir yarınlar için çalışmalar yapan Let’s Do It Türkiye ekibi, Yozgat Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ortak çalışması ile Yozgat’ta da dikkat çeken bir farkındalık etkinliği düzenledi.

Let's Do İt Yozgat İl Temsilcisi Fatma Kılıçarslan, Türkiye’de geniş çaplı gerçekleşen Dünya Temizlik Günü Let’s Do It! Türkiye Ulusal Ekibi ile organize edildiğini söyledi.

Kılıçarslan, “Temizlik hareketi 7 bölge direktörü tarafından, 81 ilde il temsilcileri ve Gençlik Merkezleri koordinasyonu ile gerçekleştirildi. Belediyelerin, STK’ların, çevre örgütlerinin ve binlerce kişinin katılacağı temizlik eş zamanlı olarak kirli alanlarda yapıldı. Bu yıl Dünya Temizlik Günü SOCAR, Koroplast, Beybi, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Merkezleri, Türk Kızılay Kadın Teşkilatı, Sivil Yaşam Derneği (SİYAMDER) ve Toplum Gönüllüleri Vakfı başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu tarafından desteklendi” dedi.

Yozgat’ta etkinliklere Cumhuriyet Meydanı’nda Saat 12.00’de start verildiğini dile getiren Kılıçarslan, kent parkta yapılacak olan temizliğin ardından gönüllülerle birlikte Spor vadisinde bulunan kirazlı göletinin çevresinin temizlendiğini kaydetti.

Kılıçarslan, Yozgat'ta eş zamanlı olarak Sorgun’ra Mükremin Göleti çevresine, Sarıkaya’ya eski sanayi bölgesinde temizlik etkinliğinin gerçekleştirildiğini ifade etti.

Kılıçarslan, maske eldiven dezenfektan çöp torbası gibi konularda belediyelerin destek verdiğine değinerek, "Let's Do İt Yozgat İl Temsilcisi olarak tüm ekibim ve gönüllülerimiz adına destek veren kurum ve sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yozgat Hakimiyet