Yozgat tarihinin en büyük ihalesinde imzalar atıldı

Yozgat tarihinin en büyük ihalesinde imzalar atıldı

Yozgat Belediyesi tarafından tarihinin en büyük ihalesi olan Büyük Altyapı projesi için imza töreni düzenlendi.

A+A-

Yozgat Belediyesi tarafından tarihinin en büyük ihalesi olan Büyük Altyapı projesi için imza töreni düzenlendi.

Belediye Meclis Salonunda düzenlenen imza törenine Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, İller Bankası Kayseri Bölge Müdürü Sönmez Ata, Belediye Başkan yardımcıları Murat Tanışman, Serdar Açıkgöz, Hasan Erol ve mahalle muhtarları katıldı.

Belediye Başkanı Celal Köse, yaptığı açıklamada; başkanlık görevi süresince şehrin ve ülkenin imkanlarını en iyi şekilde kullanarak hizmet etmeye çalıştıklarını söyledi.

sozlesma-3-scaled.jpg

Başkan Köse,  “Çapanoğlu Camii projemiz, parklarımız, yollarımız, hasta yakını konaklama tesisimiz gibi çeşitli projelerimizi gerçekleştiriyoruz. Tabi bunlar görünen projelerimiz. Bir de görünmeyen projelerimiz var. Aslında yapılması lazım gelen, geçmişte bir kısmı yapılmış, yapılmaya çalışılmış, fakat imkanlar oluşmamış bir hizmetti ki o da altyapı hizmetiydi.”dedi.

sozlesma-1-scaled.jpg

TEMEL OLMADAN BİNA OLMAZ

“Temel olmadan bina olmaz.” diyen Başkan Köse, “Dolayısıyla alt yapı olmadan da üst yapı olmaz dedik. Seçim beyannamemizde olmamasına rağmen aklımızın devamlı bir köşesinde yer alıyordu. Sonuç itibarı ile Yozgat Belediyemizin 200 küsur kilometre şehir içme suyu var. 70 -80 kilometreye yakın da kanalizasyon alt yapısı var. Ama geldiğimiz nokta itibarı ile hem alt yapıda hem de kanalizasyonda büyük sorunlar olduğu ortada. Hamdolsun değerli büyüklerimiz Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Adalet Bakanımız, Çevre ve Şehircilik Bakanımız, milletvekillerimiz ile hep birlikte gayret ettik ve Avrupa Yatırım Bankası’ndan 16 milyon Euro 5 yıl ödemesiz ve 20 yıl vadeli bir şekilde kaynağımızı sağladık. Bunu çözmek hem zorunluluk hem de sorumluluktu. Çünkü şehir içme suyumuzda yüzde 67 kayıp kaçak var. Yozgat belediyemiz her ay 7 Milyon Lira  zarar ediyor. Biz bu yatırımla bu zararın da önüne geçmeyi hedefliyoruz. Bu memleketin parası. Biz göreve geldiğimizde kamunun, tüyü bitmemiş yetimin parası bizim paramızdan daha azizdir. Dolayısıyla bazı projeleri erteledik ki, alt yapı sorunu ortadan kaldıralım. Ardından da biz üst yapı ile yolumuzda devam edelim dedik. Yozgat Belediyemizin aynı zamanda bu 200 kilometrelik alt yapının 3’te biri asbestli borulardan oluşuyor. Asbestli borular artık kansorejen madde ürettiği kanıtlanmış durumda. Asbestli borular kullanılması yasak olan borular. Biz dedik ki hem ekonomimiz can bulsun hem de kendi sağlımızı da geçtik evlatlarımızın, torunlarımızın da sağlığı önem taşıyor. Biz sağlıklı borulardan sağlıklı su içirelim ve bu vebalden de kurtulalım istedik. Geleceğimiz için geleceğimizin teminatı için bu projeye baş koyduk. Tabi bu proje zaman aldı. Neredeyse 2 yılımızı aldı. Biz dedik ki şartlar ne olursa olsun keşke bu projeyi hayata geçirebilseydik de 2 yıl önce başlayabilseydik. Ama şartlar ve olanaklar ancak bugünü getirdi. Ama biz üzerimizdeki sorumluluk ve zorunluluğun farkındaydık. Şartlar ne olursa olsun. Belki alt yapıya yapılan yatırım göze gözükmez ama yüz yıllar boyunca dua alacak olan bir proje olacak” diye konuştu.

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.