Yozgat Şehir Hastanesi'nden sağlık çalışanlarına kronik yara bakımı eğitimi

Yozgat Şehir Hastanesi'nden sağlık çalışanlarına kronik yara bakımı eğitimi

Şehir Hastanesi Başhekim Uz. Dr. Mustafa Kozan, hastane bünyesinde kronik yarası olan hastalar için Kronik Yara Bakımı Birim’nin hizmet verdiğini söyledi.

A+A-

Yozgat Şehir Hastanesinde Hizmet İçi Eğitimler hız kesmeden devam ediyor.  Kronik Yara Bakımı konulu eğitimi, hastane konferans salonunda firma eğitim sorumlusu Tuğba Bayram tarafından sağlık çalışanlarımıza eğitim verildi.

Eğitim alan personeller verimli bir eğitim olduğunu ve yara bakımında olan yeniliklerden haberdar oldukları bir eğitim olduğunu vurguladılar.

Eğitimci Tuğba Bayram, Kronik sorunu olan hastaların vücudunda kronik yaralar oluşabildiğini belirterek, normal basit pansumanlarla iyileşemeyecek durumda olan yaralara gerek pansuman gerekse cerrahi müdahaleler ile yaranın iyileşme süresini hızlandırdığını aktardı.

Şehir Hastanesi Başhekim Uz. Dr. Mustafa Kozan, hastane bünyesinde kronik yarası olan hastalar için Kronik Yara Bakımı Birim’nin hizmet verdiğini söyledi.

Başhekim Kozan, “Kronik Yaralar belirli bir zaman içerisinde iyileşmeyen ve genelde tekrar eden yaralara kronik yara denir. Bu yaralar, dokular üzerindeki bir basınç, zayıf kan dolaşımı veya zayıf beslenme gibi altta yatan bir durumun görsel kanıtı olarak görülebilir.
Bası yaraları, venöz bacak ülserleri ve diyabetik ayak kronik yaralara örnek olarak gösterilebilir. Kronik yaraların başarılı bir şekilde tedavi edilebilmesi için kişinin bir bütün olarak incelenmesi gerekir. Bunun yanında çok titiz lokal yara bakımı, yara iyileşme sürecinin anlaşılması, modern yara örtüleri hakkında bilgi birikimi ve yaranın altta yatan sebeplerinin düzenlenmesi ve kontrolü gereklidir.
Kronik yara bakımı multidisipliner bir yaklaşım gerektirir. Kronik Yara Bakım Polikliniğinde konusunda uzman hekimler ve tıbbi personel, hastanın yaralarının durumunu değerlendirerek kendisine en uygun tedaviye karar verir. Yaranın özelliklerine göre bakım ve pansumanlarının yapılmasının yanı sıra yaranın özelliklerine göre Plastik Cerrahi ve Genel Cerrahi bölümleri de hastayı yakından takip eder. Uzman hekimlerimiz hastanın durumu ve ihtiyaçlarına göre kontrol sürelerini belirleyerek gerekli işlemleri yapmaktadırlar" dedi.

Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Mustafa Kozan, Eğitimci Tuğba Bayram ve Eğitim Hemşiresi Filiz Aksan’a teşekkür etti.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.