Yozgat Şehir Hastanesi'nden dikkat çeken açıklama: Basit tetiklerle tespit ediliyor

Yozgat Şehir Hastanesi'nden dikkat çeken açıklama: Basit tetiklerle tespit ediliyor

Yozgat Şehir Hastanesi Nefroloji Uzmanı Dr. İlay Berke, basit tetkiklerle tespit edilebilen böbrek hastalıklarına dikkat çekti.

A+A-

Yozgat Şehir Hastanesi Nefroloji Uzmanı Dr. İlay Berke, basit tetkiklerle tespit edilebilen böbrek hastalıklarına dikkat çekti. Günümüzde yaşam sürelerinin uzamasıyla birlikte kronik hastalıkların arttığına vurgu yapan Dr. Berke, bu hastalıklardan birinin de böbrek rahatsızlıkları olduğunu belirtti. Hastalıkların erken teşhisinin önemine değinen uzman, kronik böbrek hastalığının prevalansının her geçen gün arttığını ifade etti.

Dr. İlay Berke, böbrek fonksiyonlarında çeşitli sebeplerle bozulmaların görülebileceğini ve bu durumların sistemik hastalıklar, böbrek iltihapları, infeksiyonlar, ilaçlar ve dehidratasyon gibi etkenlerle ortaya çıkabileceğini söyledi. Akut böbrek hasarının birçok durumda geri döndürülebilir olduğunu vurgulayan Berke, tanı ve tedavinin gecikmemesi gerektiğini belirtti.

basit-tetkiklerle-tespit-edilebiliyor.jpg

Diyabet, hipertansiyon, obezite ve sağlıksız yaşam alışkanlıklarının kronik böbrek hastalığına neden olabileceğini ifade eden uzman, ayrıca kalıtsal böbrek hastalıklarının da sık görüldüğüne dikkat çekti. Berke, özellikle tuz tüketiminin azaltılması gerektiğini belirterek, "Hazır gıdalardan uzak durulmalı, alkol ve tütün ürünleri tüketilmemeli, yeterli sıvı alımına dikkat edilmeli, ideal vücut ağırlığı korunmalı ve hekim tavsiyesi olmadıkça bilinçsiz ilaç kullanılmamalıdır" dedi.

Yozgat Şehir Hastanesi'nde yapılan sağlık kontrollerinin, böbrek hastalığı varlığını saptamak için genellikle basit tetkiklerle yeterli olduğunu belirten Dr. Berke, kanda üre, kreatinin tayini ve tam idrar tahlili ile böbrek hastalığının tespit edilebileceğini söyledi. Ayrıca, belirtiler arasında ciddi halsizlik, ödem, idrar alışkanlıklarında değişiklik ve idrarda kan görülmesi gibi durumların dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

İlgili Haberler