Yozgat Şehir Hastanesi'nde yeni doğum yapan annelere bakın ne ikram ediliyor

Yozgat Şehir Hastanesi'nde yeni doğum yapan annelere bakın ne ikram ediliyor

Yozgat Şehir Hastanesi’nde Emzirme Haftası dolayısıyla doğum yapan annelere lohusa şerbeti ikram edildi.

A+A-

Yozgat Şehir Hastanesi’nde Emzirme Haftası kutlandı. 1-7 Ekim Emzirme Haftası dolayısıyla lohusa ve hastalara "Geleneksel lohusa şerbeti" dağıtıldı.

Anne ve Bebek Dostu Hastanesi ünvanına sahip Yozgat Şehir Hastanesi’nde 1-7 Ekim Emzirme Haftası kapsamında doğum yapan anneler ziyaret edildi.

Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Mustafa Kozan, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Elif Tinel ve beraberindeki çalışanlar, poliklinikte yatan anne ve anne adaylarına günün anlam ve önemine binaen ziyarette bulundu.

Şehir Hastanesi Kadın Doğum Servisi’nde doğum yapan anneler, kendilerine geleneksel ’Lohusa Şerbeti’ ikram edilmesi karşısında önce şaşırdılar, sonra geleneğin yaşatılmasına vesile olan hastane yönetimine teşekkür ettiler.

Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Mustafa Kozan, lohusa şerbetinin geleneklerimizin arasında özel bir yeri olduğunu söyledi.

Başhekim Kozan “Osmanlı döneminde doğum yapan kadınlara dağıtılan ve sağlık açısından faydalı olan lohusa şerbetini hastanemizde doğum yapan yeni annelerimize ikram ederek bir geleneği yaşatmış bulunmaktayız. Yeni doğum yapan annelerimize bebekleriyle birlikte sağlıklı günler diliyorum. Anne sütünün önemini de anlattığımız annelerimizi eğitimlerle ve doğru emzirme teknikleri ile Şehir Hastanemizde destekleyerek yanlarında olmaya çalışıyoruz” dedi.

Başhekim Kozan, anne sütü ve emzirmenin, anne ev bebek üzerine olumlu etkilerinin bulunduğunu söyledi. Anne sütünün besin değerinin yüksek olduğunu belirten Başhekim Kozan, “Anne sütü, bebeğin özellikle fiziksel gelişimine ciddi katkılar sağlıyor. Bunun yanı sıra anne sütü hastalıklara karşı bebeği bir ömür boyu koruyor. Ayrıca, emzirme annenin şeker hastalığı, meme ve yumurtalık kanserine yakalanma riskini azaltarak sağlığını koruyor” ifadelerini kullandı. 

Yozgat Hakimiyet