Yozgat Şehir Hastanesi'nde yapılıyor! Artık Ankara ve Kayseri'ye gitmeye gerek kalmadı

Yozgat Şehir Hastanesi'nde yapılıyor! Artık Ankara ve Kayseri'ye gitmeye gerek kalmadı

Yozgat Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Hekimi Op. Dr. Mehmet İçöz, halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen ve göz hastalıkları içerisinde sessizce ilerleyebilen Glokom hastalığı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

Glokom yani halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen ve göz hastalıkları içerisinde sessizce ilerleyebilen sinsi bir hastalık olduğunu belirten Göz Hastalıkları Hekimi Op. Dr. Mehmet İçöz, bu nedenle tüm dünyada farkındalığı artırmak amaçlı 12 - 18 Mart arası glokom haftası olarak gerçekleştirildiğini söyledi.

YOZGAT ŞEHİR HASTANESİNDE GLOKOM TAKİBİ YAPILIYOR

Yozgat Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Doktoru Op.Dr. Mehmet İçöz, glokom hasta takibinin Yozgat Şehir Hastanesinde yapıldığını söyleyerek şöyle konuştu:

“Öncelikle farklı cihazlar ile alınan ölçümler ile hastalığın takibi yapılır. Bu ölçümlerde göz içi basıncı, görme sinirine ait kalınlıklar, görme alanındaki değişiklikler, açı bölgesinde farklılıklar değerlendirilir. Glokom tanısı tek bir muayene ile konulmamalıdır. Aynı zamanda ailede göz tansiyon varlığı diğer aile bireyleri için önemli bir risk teşkil etmektedir. Farklı zamanlarda farklı ölçümler ile tutarlı sonuçlara ulaşılınca tanı konulur.” 

Uygulanan tetkiklerden sonra tedavi yöntemi hakkında da bilgiler veren Op.Dr. Mehmet İçöz konuşmasına şöyle devam etti:

“Tanıdan sonra tedavi aşamasında öncelikli ilaç tedavisi ile başlanır. İlaç tedavisinin yetersiz olduğu durumlarda cerrahi tedavi uygulanır. Hastanemizde de cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Bugüne kadar hastanemizde yaklaşık 10 hastamızın göz tansiyon ameliyatını gerçekleştirdim. Hastalarımız bu ameliyat için Ankara, Kayseri gibi daha büyük merkezlere gitmesine gerek kalmadan sorunsuz bir şekilde takip edilmektedir. 

Rutin göz muayenesi dışında hastalığın son evresine kadar herhangi bir semptom olmayabilir. Bu nedenle bu sinsi hastalığın tanısının konulması için rutin göz muayenesi çok önemlidir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.