Yozgat Şehir Hastanesi uyardı! Kritik bir rol oynadığı vurgulandı

Yozgat Şehir Hastanesi uyardı! Kritik bir rol oynadığı vurgulandı

Yozgat Şehir Hastanesi'nde görev yapan Psikolog Nisa Altınkeser, gidişatın ve gidişatın ahlaki ve motivasyon açısından kritik bir rol oynadığını vurguluyor.

A+A-

Yozgat Şehir Hastanesi'nde görev yapan Psikolog Nisa Altınkeser, gidişatın ve gidişatın ahlaki ve motivasyon açısından kritik bir rol oynadığını vurguluyor. Altınkeser, kanser hastalıkları da dahil olmak üzere tüm sağlık sorunlarında hastaların ve ailelerinin moralini yüksek tutmanın arttığını vurguluyor.

Hastaların kendi içinde düzenlediği etkinlikler ve sağlık kurumları tarafından düzenlenen faaliyetlerde, sadece hastaların değil aynı zamanda hastaların yakınlarına da olumlu bir etki yaratan Psikolog Altınkeser, bu tür etkinliklerin arttığını vurguluyor. Altınkeser, "Sosyal iyileşmen ve destek sisteminin iyi çalışması, benzer deneyimlere sahip insanların bir araya gelmesi, hem fiziksel hem de psikolojik iyileşme sürecini hızlandırabilir. Çünkü kanser hastalarında bozulma, anksiyete ve kanser tekrarlanma korkusu gibi zorluklar yaşanabilir. Bu tür etkinlikler, birbirlerini desteklemeyi teşvik edebilir. "yaşam kalitesini artırabilir" diyor.

en-onemli-yontem-motivasyon.jpg

Altınkeser, bu türde bireylerin zayıf ve güçsüz hissetmemesi vurguluyor. Hastalıkla başa çıkmak ve süreci kabul etmek için zamanında gerekliliğine dikkat çekiyor. Ayrıca, kişinin istediği yaşam tarzına engel olarak görülmesini belirtiyor ve ekliyor: "Umutsuzluğa kapılmadan ve yaşam sevincimizi kaybetmeden, ne kadar süremiz olduğunu bilmesek de, hayatta her kaldığında yaşama değer olduğunu bilmeliyiz. Bu süreklila iyileşmeyi sağlamak daha kolay olacaktır. Bu söylüyorumm Sadece kanser için değil, herkes için geçerlidir. Hayatta ne yaşarsak yaşayalım, bir amacımız ve hedefimiz olmalıdır."

Son olarak Psikolog Altınkeser, hastaların sıklıkla ilk tanıdıklarında baskı altında olduklarını ve dipte hissettiklerini belirtiyor. Ancak önemli olanın, bu derinliklere nasıl düştüğünüz değil, oradan nasıl çıkacağınız ve nasıl ulaşacağınızdır diye ekliyor. Bu sözlerle, umut ve olumlu bakış açısının iyileşme sürecinin ne kadar önemli olduğunu vurguluyor.

İlgili Haberler