Yozgat Şehir Hastanesi doktorları önemli bilgiler verdi! Bu tanı hayati önem taşıyor

Yozgat Şehir Hastanesi doktorları önemli bilgiler verdi! Bu tanı hayati önem taşıyor

​​​​​​​Yozgat Şehir Hastanesi Romatoloji Uzmanı Dr. Ozan Cemal İçaçan, artrit hastalığı hakkında önemli bilgiler vererek, bu rahatsızlığın nedenlerine ve tedavi yöntemlerine dikkat çekti.

A+A-

Yozgat Şehir Hastanesi Romatoloji Uzmanı Dr. Ozan Cemal İçaçan, artrit hastalığı hakkında önemli bilgiler vererek, bu rahatsızlığın nedenlerine ve tedavi yöntemlerine dikkat çekti. Artrit, halk arasında "kemik iltihabı" olarak bilinir ve başarılı bir tedavi için doğru tanının hayati önem taşıdığını vurguladı.

hastaliklar-eklem-iltihabina-neden-oluyor-2.jpg

Uzman Dr. İçaçan, artrite neden olan hastalıklardan birinin romatoid artrit (RA) olduğunu belirtti. RA, en sık görülen iltihaplı romatizma türüdür ve eklem iltihabına yol açar. Hastaların eklem bölgelerinde ağrı, şişlik, kızarıklık ve hareket kısıtlılığı gibi belirtiler yaşadığını ifade etti. Eğer artrit zamanında teşhis edilip doğru şekilde tedavi edilmezse, eklemlerde kalıcı hasara neden olabilir. Bu hastalığın tanısında, semptomların uzun süreli olması, istirahatle artan ağrılar, sabahları yarım saati geçen belirgin bir tutukluk, cilt bulguları, ağız kuruluğu, göz kuruluğu gibi diğer organlarla ilgili belirtilerin de bulunması gerektiğini açıkladı.

hastaliklar-eklem-iltihabina-neden-oluyor-3.jpg

Uz. Dr. İçaçan, artrite neden olan hastalıkların sayısının 150'den fazla olduğunu ve bu hastalıkların belirtilerinin benzer olabileceğini, ancak hastalık seyirleri ve tedavi yöntemlerinin farklılık gösterebileceğini söyledi. Bu nedenle, doğru tanının kritik olduğunu vurguladı.

hastaliklar-eklem-iltihabina-neden-oluyor.jpg

Ankilozan spondilit adı verilen başka bir romatizmal hastalığın özellikle bel ve sırt ağrıları ile ortaya çıktığını belirten İçaçan, hastalığın genellikle 40 yaş altındaki bireylerde görüldüğünü söyledi. Hastalığın karakteristik belirtileri arasında 3 aydan uzun süren ve istirahatle artan bel ağrıları ile sabahları yarım saati geçen bel tutukluğu bulunmaktadır. Eğer bu hastalık zamanında teşhis edilip tedavi edilmezse, kalıcı sakatlıklara yol açabileceğine dikkat çekti.

hastaliklar-eklem-iltihabina-neden-oluyor-1.jpg

Uz. Dr. İçaçan, hastaların bilmesi gereken en önemli hususlardan birinin, artritin geçici olmadığı, ancak tedavi edilebilir bir hastalık olduğu olduğunu sözlerine ekledi. Tedavi yöntemleri arasında önerilen egzersizler ve spor aktivitelerinin (özellikle yüzme ve pilates), hastalığın yönetiminde önemli bir rol oynadığını belirtti. Tedavi sürecinde ilaç tedavilerinin de uygulandığını ifade etti.

Yozgat Şehir Hastanesi Eğitim Birimi, poliklinik girişlerinde vatandaşlara artrit hastalığı hakkında bilgilendirme yaparak, toplumun bu önemli sağlık sorununa dikkat çekmeye devam ediyor.

 

İlgili Haberler