Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Kozan'dan çağrı: Destek almaktan çekinmeyin

Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Kozan'dan çağrı: Destek almaktan çekinmeyin

Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Mustafa Kozan 10 Mayıs Dünya Psikologlar gününde hastane psikologlarını ziyaret ederek günleri kutladı.

A+A-

Psikologların hayıtımızın içerisinde olmazsa olmaz yerleri olduğunu söyleyen Kozan, Hayatımızın bir noktasında mutlaka psikologlara ihtiyacımız olabilmektedir. Psikolojik destek almaktan çekinmemek gereklidir. Unutmayalım ki Psikologlar danışanına ayna tutar. Hastanemiz psikologlarına özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor ve günlerini kutluyorum” dedi. 

DEĞİŞİMLERE AYAK UYDURMAKTA ZORLUK ÇEKEBİLİYORUZ

Toplumda etiketlenme korkusuyla psikolojik destek alınmadığını söyleyen Yozgat Şehir Hastanesi Psikoloğu Nisa Altınkeser, “Güven, gizlilik, empati en önemli çalışma prensibimiz, seanslarımızı danışanlarımızın durumuna göre şekillendiriyoruz. Asla yol gösterme, nasihat verme gibi kafayı karıştıran söylemlerde bulunmuyoruz. Değişimlere ayak uydurmakta zorluk çeken danışanlarımızın tüm özelliklerine göre ayrı ayrı özelliklerde seanslar düzenliyoruz.” dedi.

Danışanların öncelikle polikliniklere gelerek doktorlarımızla görüşmeleri ve durumlarına göre psikologların yönlendirmesiyle seans sürecinin başladığını söyleyen Psikolog Altınkeser, son olarak şunları söyledi:  “Psikologlar etik değerler çerçevesinde ruh-beden bütünlüğü ve sağlığı için çalışırlar. Psikoterapi çeşitleri ve teknikleri kullanılır, en önemli enstrümanları danışanla kurulan terapötik ilişkidir, ilaç değildir. Psikologlar ilaç yazmaz, yazamaz. Danışmanın gündeminde olan konuların sınırlar belli değildir çünkü yaşantı ve her deneyim kişiye özel olup, işlenmesi ve yorumlanması da bu kadar biriciktir. Dün, bugün, yarın, kaygılar, korkular, deneyimlenmiş olaylar… Okuduğunuzda sohbet yani düşüncesi zihinlerden geçebilir fakat terapi süreci sohbet düzeyine indirgenemez çünkü terapötik ilişki, profesyonel psikoterapi tekniklerini içerir. Yani arkadaşlarınızla sohbetiniz ve paylaşımlarınız terapi değildir. Psikolog nasihat vermez, yol göstermez. Psikolog, danışanına ayna tutar.

Hangi durumlarda ya da ne zaman psikoloğa gidilmeli hususunda da net kurallar yoktur. Kişi hangi durumu seans odasına getirmek isterse ve psikoloğun yeterlilikleri ve eğitimleri bu konular için uygunsa iki tarafın onayıyla süreç başlayabilir. Zaman konusu danışanın inisiyatifindedir, terapiye getirmek istediği durum ve konuyu ne zaman çalışmak isterse en uygun zaman belirlenmiş olur.

Yardım almak istediğiniz psikolog kim olursa olsun bir psikoloji lisans diploması olduğundan emin olursanız, sürecinizi en başından güvene almış olursunuz. Günümüzde sınırları pek belli olmayan ve profesyonel manipüleye açık olan alanımızı ve kendimizi korumanın en önemli yolu budur. Tüm meslektaşlarımın Psikologlar gününü kutluyorum.”