Yozgat Şehir Hastanesi açıkladı: Özellikle çocukları olumsuz etkilediğine dikkat çekildi

Yozgat Şehir Hastanesi açıkladı: Özellikle çocukları olumsuz etkilediğine dikkat çekildi

Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi ve Dahiliye Uzmanı Dr. Mustafa Kozan, mevsim geçişlerinde yaşanan sıcaklık farkının özellikle kronik hastalıkları olanlar ve çocukları olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

A+A-

Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi ve Dahiliye Uzmanı Dr. Mustafa Kozan, mevsim geçişlerinde yaşanan sıcaklık farkının özellikle kronik hastalıkları olanlar ve çocukları olumsuz etkilediğine dikkat çekti. Gündüz 20 dereceleri bulan sıcaklıkların, gece 7 dereceye kadar düştüğünü belirten Kozan, bu durumun üst solunum yolu enfeksiyonlarını tetiklediğini ifade etti.

Başhekim Kozan, Yozgat'ta gece-gündüz sıcaklık farklarının fazla olduğunu vurgulayarak, "Bu gibi mevsim geçişlerinde en çok etkilenenler kronik rahatsızlığı olanlar ve çocuklardır" dedi. Özellikle 65 yaş üstü, diyabet, kalp yetmezliği ve organ yetmezliği gibi kronik rahatsızlıkları bulunan hastaların daha fazla etkilendiğini belirten Kozan, ayrıca kronik obstrüktif akciğer hastalığı olanlarda atakların ve solunum yolu hastalıklarının arttığını ifade etti.

Başhekim Uz. Dr. Kozan, mevsim değişkenliklerinin bireylerde çeşitli hastalıklara neden olduğunu söyledi. Alerjik rinit, viral üst solunum yolu enfeksiyonları, bakteriyel üst solunum yolu enfeksiyonları, tonsilit, farenjit ve alt solunum yolları enfeksiyonlarına dikkat çeken Kozan, özellikle kronik obstrüktif akciğer hastalığı olanlarda zatürre ve KOAH ataklarında artış yaşandığını belirtti.

Başhekim, yaşlı ve kronik hastaların mevcut hastalıklarını kontrol altında tutabilmeleri için ilaçlarını düzenli kullanmalarını önerirken, mevsimsel hastalıklara karşı aşılama yapılmasını da tavsiye etti. Viral hastalıklarda vitamin ve sıvı takviyelerinin önemine vurgu yapan Kozan, bakteriyel enfeksiyonlarda ise uygun antibiyoterapinin doktor kontrolünde başlanması gerektiğini belirtti. Bağışıklık sistemini güçlendiren takviyelerin hekim kontrolünde alınmasını ve ateşi, halsizliği ve kusması olan hastaların da hekim gözetiminde tedavi altında olmalarını önerdi.

İlgili Haberler