Yozgat onu konuşuyor!  Sosyal medyada büyük takdir topladı

Yozgat onu konuşuyor! Sosyal medyada büyük takdir topladı

Yozgat’ın Yerköy İlçesinde Sedat Yalçın isimli vatandaşın yaptığı sosyal medya kullanıcıları tarafından takdir edildi.

A+A-

Yozgat’ın Yerköy İlçesinde Sedat Yalçın isimli vatandaşın, caddede elinde çakmak gazı ile dolaşan bir çocuğa sahip çıkması ve çakmak gazını satan işyeri sahibini sosyal medya hesabından canlı yayın yaparak uyarması takipçilerinden büyük ilgi gördü ve takdir topladı.

İlçede çay ocağı işleten Sedat Yalçın, yaşanan olaya ilişkin daha sonra kendi medya hesabından yaptığı açıklamada; her duyarlı bir insanın sergileyeceği davranışı kendisinin de gösterdiğini söyledi.

cakmak-2.jpeg

Yalçın, “İlçemizde özellikle küçük ve ailesinin yeterince ilgilenemediği çocuklarımız maalesef kötü alışkanlıklara yönelebiliyorlar. İlçemizde az sayıda da olsa bu gibi çocuklar benim dikkatimi çekiyor. Kavşakta arabamla ışıkta dururken elinde çakmak gazı ile dolaşan bir çocuk dikkatimi çekti. Hemen arabamı park ederek çocuğun peşine düştüm. Çakmak gazını nerden aldığını sordum ve çocuğu da yanıma alarak çakmak gazını satan işyerine gittik. Tabi bu arada bende kendi sosyal medya hesabımdan canlı yayın yaptım. Amacım; çakmak gazı, sigara, bali, tiner gibi maddelerin çocuklar ve gençler için tehlike saçtığını ve madde bağımlılığına yol açabildiğinin farkına varılmasına dikkat çekmekti. Bu gibi zararlı maddelerin çocuklara satışının yasak olduğunu ve buna engel olunmasına yönelikti. Ayrıca toplumda duyarlılık olsun ve çocuklara bir daha gazdır, sigaradır satış yapanların aslında suç işlediklerinin farkına varmaları için böyle bir şey yapmış oldum. Tabi video o kadar ilgi gördü ki Türkiye’nin dört bir tarafından, hatta yurt dışından dahi destek mesajları geldi. Bazı vatandaşlarımızda çocuğa benim davranışım konusunda haklı olarak eleştiride bulunanlar da oldu. Burada özellikle şunu belirtmek istiyorum. Benim o çocuğa davranışım belki o an için yanlış anlaşılabilir ama yanlışı da bir şekilde çocuğun kavraması yanlış yaptığım için abi bana kızdı bir daha yapmama gerekir düşüncesinin de oluşması gerekir. Ben o çocuklarla yemekte yiyorum, zaman zaman harçlıklarını da veriyorum. Toplum olarak sadece benle değil, duyarlı tüm vatandaşlarımızın ailesine, çevresine karşı sorumluluğu yerine getirerek hareket etmeliyiz. Bir şey düzelecekse bunu hep birlikte düzeltmeliyiz.”diye konuştu.

Yeni Ufuk