Yozgat nefes aldı! Yüzler gülmeye başladı

Yozgat nefes aldı! Yüzler gülmeye başladı

Yozgat’ta ekonominin çarkları öğrenciler üzerinden dönmeye başladı. 2022-2023 eğitim öğretim döneminin başlaması ile birlikte kentte hareketlilik arttı.

A+A-

Yozgat’ta 2022-2023 eğitim öğretim döneminin başlaması ile birlikte kentte hareketlilik arttı. Kentte, ilk, orta ve dengi okullarda eğitim öğretim döneminin 12 Eylül’de ders başı yapmasının ardından Bozok Üniversitesi’nde de yeni akademik yıl başladı.

Yozgat’ta eğitim dönemi ile birlikte canlılık anında hissedildi. Yozgat Bozok Üniversitesi’nde öğrenim gören 22 bin’in üzerindeki öğrenci, hafta ders başı yaparken, ekonomisi öğrenciye dayalı olan şehirde canlılık anında dikkat çekici boyutlara ulaştı.

Esnafın yüzüne adeta renk getiren öğrenciler, özellikle yeme içme sektöründe sıradışı bir canlılık yaşanmasına neden oldu. Şehir merkezindeki lokanta, cafe, restaurant gibi işletmelerde öğrencilerden kaynaklanan hareketlilik göze çarparken, bu alanda faaliyet gösteren işletmeciler ise bir buçuk yıl aradan sonra en hareketli haftayı geçirdi.

Sanayi ve imalat sektörünün yeterli düzeyde gelişmediği Yozgat’ta, ekonominin çarkları sadece eğitim öğretim sezonlarında dönebiliyor.

Yozgat’ta gıda, giyim ve dar bir hacme sahip olsa da eğlence sektörü, en hareketli dönemini yaşıyor. Üniversitenin ders başı yapmasıyla birlikte canlanan Yozgat piyasaları, eski günlerine yeniden dönerken, şehir ekonomisi de rahat bir nefes aldı.

Esnaf, öğrencilerin gelmesiyle birlikte şehrin ekonomisinin yeniden bir dinamizm kazandığını belirterek, “Allah okullarımızı, üniversitelerimizi ve öğrencilerimizi başımızdan eksik etmesin” dediler.
Okulların yaz tatiline girmesiyle birlikte adeta içine kapanan şehir ekonomisi, 3 aylık durgunluk dönemlerinin ardından eski günlerine okulların açılmasıyla birlikte kavuşuyor.

Yeni eğitim öğretim sezonu sayesinde yeniden nefes almaya başlayan Yozgat piyasalarında özellikle gıda, giyim ve eğlence sektörü canlanmaya başlarken, esnaf ise müşteri potansi yelini değerlendirebilmek için her yolu deniyor.

Yozgat’ta ki esnaf, şehrin ekonomisini yıl boyunca ayakta tutacak bir yapı bulunma dığına dikkati çekerek, “Okullar ve öğrenciler olmasa, esnaflık bile yapılmaz. Şehir yıllardır böyle hiç kimse kanayan bu yaraya neşter atmadı” diye konuştular.

ÖĞRENCİLER VELİ NİMET

Yozgat, bölgenin merkezi olmasına rağmen imalat ve sanayi sektörlerinde yeterince gelişemediğinin altını çizen esnaf, “Yozgat bu yüzden ola ola memur şehri oldu. İşçiler ve memurlar bu şehirde ağırlıkta, onların da maaşları zaten aldıkları gün bankalara gidi yor. Yozgat piyasalarına yansıyan bir tarafı olmuyor. Geriye bir tek öğrenciler kalıyor; onlar da olma sa bu şehrin ekonomisi külliyen çöker. Çünkü üç aylık yaz tatili, içinde bulunduğumuz durumu ta rif açısından çok güzel bir örneği teşkil ediyor” şeklinde konuştular.

Piyasada sıcak paranın döndüğü sektörlerin gıda, giyim ve eğlence olduğunu dile getiren esnaf, “Bu sektörlerde sürekli nakit para akışı olduğu için hareketlilik de fazla oluyor. Bu sektörleri de, kimse kusura bakmasın ama tek başına öğrenci harekete geçiriyor. Esnafın yıllık ciro rakamlarına göz geçirilecek olunursa, en kötü dönemlerin okulların tatile girdiği dönemler olduğu rahatlıkla görülür” ifadelerini kullandılar.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.