Yozgat Müftüsü Salih Sezik'ten Berat Kandili mesajı

Yozgat Müftüsü Salih Sezik'ten Berat Kandili mesajı

Yozgat İl Müftüsü Salih Sezik Berat Kandili münasebeti ile bir kandil mesajı yayınladı.

A+A-

Yozgat İl Müftüsü Salih Sezik Berat Kandili münasebeti ile bir kandil mesajı yayınladı.


Müftü Sezik“27 Mart Cumartesi gününü Pazara bağlayan gece, Ramazan ayına yaklaştığımızın müjdecisi olan mübarek Berat Gecesi’dir. Günah, borç ve cezadan kurtulmak gibi anlamlara gelen berat, günahlardan arınmayı ve Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşmayı ifade etmektedir. Allah’ın affının ve bağışlamasının çok olacağı müjdelendiğinden, bu geceye ”Berat Gecesi” denmiştir.


Yüce Allah, bu gecede ilâhî rahmetini bolca indirmekte, rızık ve şifâ kapılarını sonuna kadar açarak, bizleri sonsuz ikramlarına davet etmektedir. Nitekim Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.), “Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve şöyle buyurur: ‘Tövbe eden yok mu, tövbesini kabul edeyim! Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim! Şifa isteyen yok mu, şifa vereyim! Başka isteği olan yok mu, ona da istediğini vereyim.” buyurmuştur.


Kandil geceleri; huzuru arayan bir yürek için bir imdat çağrısı, bir kurtuluş olup, hayatımıza bembeyaz bir sayfa açmaktadır. Dolayısıyla bu geceleri bir fırsat bilerek değerlendirmeye ve istifade etmeye çalışmalıyız.


Zira kandiller, insanın adeta yeniden Rabbine döndüğü; insanı gerçek huzura, mutluluğa götüren eşsiz günlerdir. Tüm bu güzellikler kandil gecelerinde yakılan bir tövbe kıvılcımıyla kendini göstermektedir. Çünkü tövbe günahlardan bir arınmadır.


Bu geceleri evlerimize ve bütün yüreklere taşıyalım. Eşimize, çocuklarımıza, komşularımıza ikramlarda bulunarak kandil günlerini renklendirelim. Aramızdaki sevgi bağlarını, dayanışma ruhunu güçlendirelim. Kırgınları barıştıralım. Elimizi ve gönlümüzü herkese açalım. Cemaatle namaz kılarak cemaat olmanın ve ana-baba çocuklar ile birlikte saf tutarak aile olmanın bilincine vararak yüreklerimizi Yüce Yaratıcıyla buluşturma nın huzurunu yaşayalım. Bu gecede, kendimiz, ailemiz, bütün Müslümanlar ve insanlık için Allah’a dua edelim.


Bu duygu ve düşüncelerle başta Yozgat’lı kardeşlerimiz olmak üzere aziz milletimizin ve bütün Müslüman kardeşlerimizin mübarek Berat Kandili’ni tebrik ediyor; bu kutlu zaman diliminin ülkemizin ve tüm İslam âleminin birlik ve beraberliğine, kardeşliğe, barış ve huzura vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. “ ifadelerini kullandı.


BERAT KANDİLİ PROGRAMI


Berat Kandili münasebeti ile bir kandil programı düzenlendiklerini aktaran Müftü Sezik, kandil programını da paylaştı. İşte kandil programı;


27/03/2021 Cumartesi


1- Çapanoğlu (Büyük Camii) Yatsı namazından önce ( Genel )


2- Bilal Şahin Külliyesi Yatsı namazından önce ( Genel )