Yozgat Millet Bahçesi ne zaman açılacak?

Yozgat Millet Bahçesi ne zaman açılacak?

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Millet Bahçesi inşaat çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirterek, 2023 yılının Haziran ayında vatandaşların hizmetine sunulacağını söyledi

A+A-

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Millet Bahçesi inşaat çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirterek, 2023 yılının Haziran ayında vatandaşların hizmetine sunulacağını söyledi. belediye olarak şehrin dört bir tarafında çalışmaları yoğun bir şekilde sürdürdüklerini söyledi. Belediye Başkanı Celal Köse, ilde yapılan ve yapımı devam eden projeleri değerlendirdi.

Millet Bahçesi projesinin tamamlandığında kente değer katacağını vurgulayan Belediye Başkanı Celal Köse, Millet Bahçesi’nin 52 bin metrekare alana inşa edildiğini ifade etti.

Başkan Köse, “Millet Bahçesi içerisinde; Millet Kıraathanesi, halı saha, tenis kortu, basketbol, voleybol sahaları, çocuk oyun alanları, etkinlik alanları, süs havuzları, yürüyüş parkuru, kamelyalar yer alıyor. İnşaatımız hızlı bir şekilde sürüyor. İnşallah 2023 Haziran ayında hizmete açacağız. Burası şehrimize değer katacak. İnsanlarımızın rahatlıkla gelip burada vaktini geçirebilecek. Eğitim kültür açısından, hem çocuklarımızın rahatlıkla buralarda oturabileceği, oynayabileceği, ailelerimizin burada kamelyalarımızla vaktini geçirebileceği, hafta sonu özellikle burada geçirebileceği güzel bir alanı inşa ediyoruz. Millet Bahçesi konum olarak kentin en güzel yerlerinden birine sahip. Bu alanda daha önce ikişer katlı konutlar bulunuyordu. 300’e yakın hak sahibiyle anlaşma yaptık. Hak sahiplerine TOKİ tarafından 140 metrekare daire yapılmaktadır. Oranında inşaatı hızlı bir şekilde devam ediyor. Bu vesile ile Bize destek olan başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Cumhurbaşkanı Yardımcımıza, Adalet Bakanımıza, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımıza, milletvekillerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”diye konuştu.

204 KİLOMETRE SU ŞEBEKESİNİ YENİLEYECEĞİZ

Geçtiğimiz günlerde asrın projesi adı altında çalışmalarına başlanılan altyapı ile şehrin 204 kilometre su şebekesini yenileyeceklerini söyleyen Başkan Köse, “Kentin altyapısında özellikle su şebekesinde büyük sıkıntı yaşanmaktaydı. 40-50 yıl önce yapılmış pek çoğu asbestli borulardan oluşan bir altyapımız vardı. Suda kayıp kaçak oranımızla Türkiye’de ilk sıralardayız. Şehrimize verdiğimiz suyun üçte ikisi neredeyse kayıp oluyor. Dolayısıyla biz de Avrupa Yatırım Bankası aracılığıyla bir proje hazırladık. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız destek oldu. Şu anda 8 mahallemizde çalışmalarımız büyük bir hızla devam ediyor. 204 kilometre su şebekesi ve 60 kilometre de kanalizasyon şebekesini yenileyeceğiz. Altyapıyla birlikte üstyapıyı da yapıyoruz. Yeniden asfalt serimi, kaldırımların yenilenmesi, ışıklandırma, yol çalışmaları, boyama çalışması var. Şehrimizi daha yaşanabilir ve daha şık bir hale getireceğiz.
Bizim bu projemizi hayata geçirmekteki amacımız; tabi kayıp kaçağı önlemek ve şehrimizin parasını ziyan etmemektir. Cebimizdeki parayı nasıl iktisatlı kullanıyorsak, memleketimizin parasını da iktisatlı bir şekilde kullanma sorumluluğumuz vardır. Suya ödediğimiz enerji faturası aylık 11 Milyon lira ve sair masraflarla bu miktar 13-14 Milyon lirayı buluyor. Ama sudaki tahsilatımız sadece 2,5 Milyon lira. Sadece elektrikten kaybımız Yozgatlı vatandaşımızın, garip, gurabanın cebinden çıkan para 7 Milyon lira. Hizmete gidecek para bir yılda 84 milyon lira ve 10 yılda 840 Milyon lira bu çok büyük bir rakam. Bunlar düşünüldüğünde projeyi hayata geçirme zorunluluğu doğdu. Hamd olsun bizde çalışmalarımıza başladık.”şeklinde konuştu.

PROJEMİZ 5 YILDA KENDİNİ AMOPRTİ EDECEK

Projenin 5 yıl içerisinde kendisini amorti edeceğini söyleyen Başkan Köse, “ Yozgat belediyesi olarak Avrupa yatırım bankası üzerinden 5 yıl ödemesiz ve 20 yıl vadeli bir kredi talebimiz oldu ve değerli büyüklerimizin desteğiyle bu projemizi gerçekleştirdik. Projemizin toplam bedeli 350 Milyon lira civarında. 5 yılda kendini amorti edecek ve yüzyıllar boyunca sağlıklı borulardan su içmemizi sağlayacak bir projedir. İnşallah gayretimiz şehrimizin geleceğini el birliği ile kurtarmaktır. Bizler sadece altyapıya bakmadık mahallelerimizde de toplantılar yaptık. Mahalle sakinlerimizle, STK’larımız ve mahalle muhtarlarımızla yaptığımız görüşmelerde altyapı sorununa el atılması konusunda hep birlikte bir karar aldık ve uygulamaya koydu. Sadece altyapıyı yapmayacağız, altyapıyla birlikte şuanda şehrimizin yarısını asfaltlayacak şekilde ekip ve ekipmanlarımızı hazır hale getirdik.”dedi.

15 HALI SAHAMIZI MAHALLELERİMİZDE HİZMETE AÇTIK

15 tane halı sahayı mahallelerde gençlerin ve sporseverlerin hizmetine açtıklarını vurgulayan Köse, “Biz yola çıkarken her mahallemize bir halı saha diye söz vermiştik. Hamd olsun şuanda 15 tane halı sahamızı mahallelerimizde hizmete açtık. Bu halı sahaları da çocuklarımızın ve gençlerimizin hizmetine sunduk. Yol çalışmaları ile ilgili de ciddi çalışmalar yaptık. Yollarımız alternatif yollar caddeler açtık. Gençlerimiz ve öğrencilerimize okuma salonu, kütüphane planlıyoruz. Öğrencilerimiz bu okuma salonları ve kütüphaneden istedikleri gibi yararlanabilecekler. Yozgat’ımızı daha yaşanır, insanların mutlu, huzurlu bir yaşantı sürdüğü şehir yapmanın gayreti içerisindeyiz buna yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. ”diye konuştu. 

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.