Yozgat ilçelerinde süt üreticilerine projeli destek

Yozgat ilçelerinde süt üreticilerine projeli destek

Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, tarım ve hayvancılıkta hayata geçirdiği projelerle üreticilere önemli katkılar sunarken, süt üreticilerinin ihtiyaçları doğrultusunda 50 süt soğutma tankı kazandırdı.

A+A-

Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, tarım ve hayvancılıkta hayata geçirdiği projelerle üreticilere önemli katkılar sunarken, süt üreticilerinin ihtiyaçları doğrultusunda süt soğutma tankı kazandırdı.
Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından hazırlanan proje kapsamında 50 adet süt soğutma tankının sözleşmesi imzalandı.

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (ORAN) sağladığı mali destek ile ilçelere süt soğutma tankları dağıtıldı.

Yozgat’ta sütün sağlıklı şartlar da sağımı ve nakliyesini sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yürütülüyor. Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği tarafından hazırlanan projeye sağlanan destek ile Yozgat Soğuk Süt Zinciri Projesi kapsamında merkez ve ilçelerde süt soğutma tankları süt üreticilerinin hizmetine sunuldu.

Sağlıklı toplum açısından sütün besin değerinin ve kalitesinin bozulmaması adına sağlanan destek sayesinde üreticilerin yüzü güldü.Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık bölgeleri arasında bulunan Yozgat’ta süt üretimi artarken, çiftçilerin desteklenmesine yönelik çalışmalarda devam ediyor.
Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Hacı Selvi, süt üreticilerine daha iyi hizmet verebilmek için çalıştıklarını söyledi.

Çiğ sütün sağımından sonra sütün besin değerini yitirmemesi için gerekli olan soğuk zincirin sorunsuz sağlanması amaçladıklarının altını çizen Selvi, "Sütün fabrikaya kadar taşınması esnasında kooperatiflerin süt soğutma tanklarına ihtiyacı var. Sütün besin değerinin ve kalitesinin bozulmaması adına sütün hızlı bir şekilde soğutulması gerekiyor. Soğuk zincirin kırılması halinde tüketicinin içeceği sütteki besin değeri düşer. Biz de süt soğutma tanklarını üreticilerimizin kullanımına sunduk. Üretimi desteklemeye ve üreticiye destek vermeye devam edeceğiz" dedi.

Birlik Başkanı Selvi, Sütün hijyenik şartlarda sağımını ve nakliyesini sağlamak amacıyla hibe kaynaklardan sağlanan finansmanla yürütülen projelerle çiftçinin yanında olduklarına vurgu yaptı.
Birlik Başkanı Selvi şunları kaydetti:

“Sütün sağlıklı şartlarda sağımı ve nakliyesi, süt ve süt ürünleri kalitesini etkileyen faktörlerin başında geliyor. Sütün kalitesi artıkça süt ve süt ürünlerinden elde edilecek katma değerin de aynı oranda artacak. Süt sığırcılığının geliştirilmesine destek veriyoruz. Besicilik için, hayvansal üretim için Yozgat oldukça elverişli bir bölgedir. Amacımız daha fazla süt üretip çiftçimizin daha fazla gelir elde etmesini sağlamaktır.”

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.