Yozgat İl Sağlık Müdürü Şahin uyardı! Gereksiz yere meşgul etmeyin

Yozgat İl Sağlık Müdürü Şahin uyardı! Gereksiz yere meşgul etmeyin

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr Fatih Şahin, sağlık hizmetlerinin hızlı ve sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi için 112 Acil çağrı hattının gereksiz aranmaması gerektiğini söyledi.

A+A-

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr Fatih Şahin, 1-7 Aralık “112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası” olarak kutlandığını belirterek, sağlık hizmetlerinin hızlı ve sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi için 112 Acil çağrı hattının gereksiz aranmaması gerektiğini söyledi.

İl Müdürü Şahin, 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Dr Şahin, “Sağlık hizmetlerinin sunumunda ayrı bir öneme sahip olan Acil Sağlık Hizmetleri; farklı ulaşım araçları, teknolojik alt yapısı, acil sağlık istasyonları ve profesyonel sağlık ekibi ile her geçen gün gelişme kaydetmektedir. 112 hattı üzerinden ulaşılan hizmet ile ülke genelinde tüm noktalara kara, hava, deniz yolları ile ulaşım sağlanarak acil yardım hizmeti sunulmaktadır. Acil durumlarda ve afetlerde olay yerine hızlı ulaşım, yaygınlık, dağılım ve organizasyon, bütün bunları yaparken aksamayan bir koordinasyon şarttır. İllerde bu koordinasyonu sağlayan ve İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki İl Ambulans Servisi Başhekimliğine bağlı çalışan Birim Komuta Kontrol Merkezleridir. Sağlık Bakanlığımız tarafından kısa adı EVS olan elektronik vaka sistemi 48 ilde uygulamaya konmuş durumda, acil vakalarda tüm süreçleri dijital ortamda kayıt altına alarak, ambulans ekiplerinin hastaya ulaşma sürecini kısaltıyor. Yine Bakanlığımız tarafından sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında acil sağlık hizmetlerinin sunumunda “112 Acil çağrı hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi” konularında toplumsal farkındalığın arttırılması amacı ile ‘yaşama yol ver’ kampanyası devam etmektedir. Bu hafta vesilesi ile halkımıza daha kaliteli, zamanında ve hızlı bir şekilde acil sağlık hizmetlerini sunabilmek için 112’yi gereksiz yere meşgul etmemeleri ve ambulanslarımıza yani hayata yol vermeleri konularında duyarlı olmalarınıı temenni eder, Acil Sağlık Hizmetlerinde çalışan tüm personellerimizin 1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftasını kutlarım” diye konuştu. 

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.