Yozgat İl Sağlık Müdürü Şahin çağrı yaptı! Bu uyarıya aman dikkat

Yozgat İl Sağlık Müdürü Şahin çağrı yaptı! Bu uyarıya aman dikkat

Yozgat İl Sağlık Müdürü Fatih Şahin, karbonmonoksitin öldürme potansiyeli olan renksiz, kokusuz, tatsız bir gaz olduğundan fark edilmesinin zor olduğunu söyledi.

A+A-

Yozgat İl Sağlık Müdürü Fatih Şahin, karbonmonoksitin öldürme potansiyeli olan renksiz, kokusuz, tatsız bir gaz olduğundan fark edilmesinin zor olduğunu söyledi.

Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kış mevsiminde yaşanan "karbonmonoksit zehirlenmeleri" konusunda vatandaşlara uyarı ve tavsiyelerde bulunuldu.

Yozgat İl Sağlık Müdürü Fatih Şahin, kış aylarının gelmesiyle birlikte gaz zehirlenmelerinin görülmeye başlandığı belirtilerek, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, kombi, şofben ve baca gazı zehirlenmelerinin meydana geldiği vurguladı.

Karbonmonoksitin renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gaz olduğunun altını çizen Şahin, “Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller, zehirlenme ve ölüme neden olur. Karbonmonoksit zehirlenmeleri sıklıkla; kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeniyle meydana gelir. Karbon monoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmaz ise ölümle sonuçlanmaktadır”dedi.

Gerekli tedbirlerin alınması konusunda vatandaşlara uyarı ve tavsiyelerde bulunan Şahin, “Soba yakmaya başlamadan önce kış ve sonbahar aylarında baca bakımları mutlaka yaptırılmalı ve bu bakımlar düzenli olarak tekrarlanmalıdır. Bacaların yanı sıra sobanın doğru kurulmaması ve yakılmaması da zehirlenmelerde önemli rol almaktadır. Sobanın aşırı doldurulmaması, gereğinden fazla doldurulan sobanın duman yolunun daralacağını ve içinde düzensiz ısı dağılımı olacağından baca çekişinin zayıflayacaktır. Soba tutuşturulurken yakıtın üstten tutuşturulmasının içeride bulunan zehirli gazların yanarak sobayı tek etmesini sağlayacaktır. Yatmadan önce kesinlikle sobaya yakıt konulmamasını gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Zehirlenen kişinin bilincinin açık olması halinde temiz havaya çıkarılmasının hayati öneminin bulunduğunu dile getiren Şahin, sobaların aşırı doldurulmaması gerektiğini belirtti.
Yatmadan önce sobanın yakılmaması gerektiğini vurgulayan Şahin, “Lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalı, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmeli, soba borularının birbiriyle birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanmalı, sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalı” diye konuştu.

Karbonmonoksit Zehirlenmeleri ile ilgili yukarıdaki açıklamaları yapan İl Sağlık Müdürü Şahin şunları kaydetti:

“Mevsim itibariyle önümüzdeki günlerde karbonmonoksit zehirlenmelerinde artış olabileceği düşünülerek özellikle lodoslu günlerde gerekli tedbirlerin alınarak halkın bu konuda bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi amacıyla Sağlık Müdürlüğümüz tarafından bastırılan afiş ve broşürlerin halkın yoğun olarak bulunduğu yerlere asılması ve dağıtılması,Covid-19 önlemleri kapsamında halka konuyla ilgili eğitim verilmesi,Yerel yönetimlerle işbirliğine gidilerek özellikle lodos rüzgarının estiği günlerde halkı ikaz edici anonsların yapılması ve basın yayın organlarında gerekli açıklamaların yapılmasını sağlayarak, alınacak tedbirlerle karbonmonoksit zehirlenmesine bağlı önlenebilir ölümlerin azaltılması konusunda çalışmalarımıza devam etmekteyiz.” 

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.