Yozgat İl Sağlık Müdürü Şahin: Bulaşıcı değil!

Yozgat İl Sağlık Müdürü Şahin: Bulaşıcı değil!

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, ‘8 Mayıs Dünya Talasemi Günü’ nedeniyle açıklamada bulundu.

A+A-

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, ‘8 Mayıs Dünya Talasemi Günü’ nedeniyle açıklamada bulundu.

 Pamukçu, şunları söyledi: “Halk arasında Akdeniz Anemisi olarak geçen Talasami Dünyada ve Ülkemizde sıklıkla görülen, önlenebilir kalıtsal kan hastalığıdır. Talasemi’in çeşitli tipleri anne ya da babadan genler yoluyla çocuğa aktarılır. Talasemi taşıyıcılığı bulaşıcı değildir. Temasla ya da başka bir şekilde bulaşmaz, evliliğe engel değildir. Taşıyıcı çiftler, prenatal (gebelik öncesi) tanı yöntemleri kullanarak sağlıklı bir bebek sahibi olabilirler. Ülkemizde akraba evliliklerinin fazla olması, genetik geçişli bir hastalık olan Talasemi’nin görülme sıklığını artırmaktadır. Bu nedenle çocuğunuzun Talasemi hastası olmaması için evlilik öncesinde doktora başvurup gerekli tetkikleri mutlaka yaptırmak gerekmektedir. Hastalıkla ilgili farkındalık oluşturmak için 1993 yılından itibaren her yıl 8 Mayıs ‘Dünya Talasemi Günü’ olarak kutlanmaktadır. Toplumdaki Talasemi taşıyıcıları, normal görünümde olduklarından, özel Talasemi testleri yapılmadıkça taşıyıcı olup olmadıkları anlaşılamaz. Bu sebeple riskli bölgelerde yaşayan gençlerin mutlaka evlilik öncesi Talasemi testi yaptırmaları gerekir.

Talasemi’ den korunma: Talasemi de tedavi oldukça zordur ve hasta ve ailesi için oldukça yıpratıcıdır. Bugünkü verilere göre bir hastanın yıllık tedavi maliyeti binlerce doları bulabilmektedir. Bu nedenle Talasemi gibi her iki ebeveynden de gelen bozuk genler ile geçiş gösteren kalıtsal hastalıkların kontrolünde en etkili yöntem, hastalık hakkında toplumun bilgilendirilmesi, toplum taramaları ile taşıyıcıların saptanması, onlara genetik danışma verilmesi ve gebelik öncesi tanı metotları kullanılarak yeni hastalıklı bebek doğumlarının önlenmesidir. Bu yolla Talasemi birçok ülkede kontrol altına alınmıştır.
Sağlık Bakanlığı tarafından 24.10.2002 tarihinde Kalıtsal Kan Hastalıkları Yönetmeliği yayınlanmıştır. Bakanlığın belirlediği 41 ilde ( 8 il 2013 yılında katılmıştır) Talasemi’nin de içinde bulunduğu kalıtsal kan hastalıklarını önleyebilmek için Hemoglobinopati Kontrol Programı başlatılmıştır. 2018 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı “100 Günlük Eylem Planı” kapsamında Evlilik Öncesi Hemoglobinopati Tarama Programı olarak 81 ilde uygulanmaya başlanmıştır.

Hemoglobinopati kontrol programlarınca tarama yapılması öncelikli toplum kesimleri şunlardır;

1. Evlilik öncesi evlenecek olan çiftlerden öncelikle erkek eş adayının taranması, erkek adayda şüpheli/taşıyıcı/hasta gibi sonuçlar çıkarsa kadın eş adayının taramaya dahil edilmesi
2. Daha önce Talasemi testi yaptırmayan fakat çocuk sahibi olmak isteyen eşlerin taranması
3. Hasta veya taşıyıcı çıkan bireylerin diğer aile fertlerinin ve akrabalarının taranması

Ayrıca geleceğin ebeveynleri olarak ortaöğretimde okuyan öğrencilere yönelik Hemoglobinopati eğitim ve tarama programları uygulanması da ayrı bir önem arz etmektedir. Bunların dışında hekimin veya kişinin kendi isteği ile Hemoglobinopati testi uygulanabilir.

Talasemi evliliğe engel değildir. Talasemi taşıyıcılığı bulaşıcı değildir. Temasla ya da başka bir şekilde bulaşmaz. Talasemi taşıyıcılığı kalıtsal bir özelliktir. Talasemi’nin çeşitli tipleri anne ya da babadan genler yoluyla çocuğa aktarılır. Taşıyıcı çiftler, prenatal (gebelik öncesi) tanı yöntemleri kullanılarak sağlıklı bir bebek sahibi olabilirler. Bu vesile ile tüm Talasemi hastalarımıza sağlıklı bir ömür dileriz” dedi.

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.