Yozgat İl Sağlık Müdürü Şahin bu hastalığa dikkat çekti

Yozgat İl Sağlık Müdürü Şahin bu hastalığa dikkat çekti

Kalıtsal bir hastalık olan ve ülkemizde her yıl 300 çocuğun bu hastalıkla doğduğu bilinen fenilketonüri hastalığı hakkında Yozgat İl Sağlık Müdürü Fatih Şahin açıklama yaptı.

A+A-

Erken dönemde ve yeterli olarak tedavi edilmeyen fenilketonüri hastalarının hafif ya da ciddi düzeyde zihinsel engelli olduğunu da kaydeden Fatih Şahin, Yenidoğan Tarama Programı kapsamında bebeklerden topuk kanı alınarak fenilketonüri hastalığının olup olmadığına ücretsiz bakıldığına dikkat çekti.

Müdür Şahin, “Fenilketonüri; protein içeren bazı gıdalarda bulunan "Fenilalanin" adlı bir amino asitin vücut tarafından parçalanmasını etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalıkta, kalıtımsal olarak bir enzim eksikliği nedeniyle protein yapısındaki fenilalanin uygun şekilde kullanılamaz, kanda ve dokularda birikir ve geriye dönüşümsüz beyin hasarı yaratır. Bu hastalık kalıtımsal olup yeni nesillere aktarılır. Hem annenin hem de babanın bu hastalık açısından taşıyıcı olduğu durumlarda çocuklarda fenilketonüri hastalığı ortaya çıkar. Erken dönemde ve yeterli olarak tedavi edilmeyen hastalarda hafif ya da ciddi düzeyde zihinsel engellilik gelişmektedir. Her yıl ülkemizde tahminen 300 çocuk fenilketonürili olarak doğmaktadır, her 100 kişiden 4’ü ise fenilketonüri taşıyıcısı durumundadır. Yenidoğan Tarama Programı kapsamında bebeklerden topuk kanı alınarak fenilketonüri hastalığının olup olmadığına ücretsiz bakılır. Tarama sonucu hakkında detaylı bilgi, kayıtlı olunan Aile Sağlığı Merkezi'nden edinilir. Tanı alan çocukların özel beslenme gereksinimi olan bu ürünler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca, ek beslenme ürünleri için ailelere ödeme de yapılmaktadır” dedi.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.