Yozgat İl Sağlık Müdürü Şahin: Bebeğin sağ kalımının güvencesi

Yozgat İl Sağlık Müdürü Şahin: Bebeğin sağ kalımının güvencesi

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, anne sütünün ilk 2 yılda bebeğin sağ kalımının güvencesi olduğunu söyledi.

A+A-

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, anne sütünün ilk 2 yılda bebeğin sağ kalımının güvencesi olduğunu söyledi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, 1-7 Ekim Emzirme Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada anne sütünün önemine değindi.

Dr Şahin, “Anne sütüyle beslenme en güvenli (doğal, hazır, hijyenik), en çevreci beslenme yöntemidir. Sağlık harcamalarını, iş gücü kaybını ve bebek beslenmesine ilişkin harcamaları azaltarak aile ve ulusal düzeyde ekonomiye katkı sağlar. Anne sütü bebeklerin enerji ve besin ögeleri gereksinimlerinin ilk 6 ayda tamamını, 6-12. ayda yarısını, 13-24 aylar arasında ise üçte birini karşılar. “Sadece anne sütü ile besleme” su dahil her hangi bir yiyecek ve içecek verilmeksizin, bebeğin sadece anne sütü ile beslenmesi olarak tanımlanmaktadır.

Anne sütü; bebek beslenmesinde yeri doldurulamayan ideal, özgün ve yaşayan doğal bir besindir. Bebeğin sağlıklı büyüme ve gelişmesi için gerekli olan tüm enerji ve besin öğelerini içerir. Biyoyararlılığı yüksektir ve sindirimi kolaydır. Başta beslenme olmak üzere bebek ve anneye sağlık, bağışıklık, gelişimsel, psikolojik, sosyal ve ekonomik yönden pek çok yarar sağlar.

Bebek açısından yararları Bebeklerde duyusal ve bilişsel gelişimi destekler, İshal, pnömoni, otitis media, idrar yolu vb. enfeksiyon hastalıklarından korur, Sadece anne sütüyle beslenme, ishal ve pnömoni kaynaklı bebek ölümlerini azaltır, Hastalıklardan iyileşmeyi hızlandırır, Ani bebek ölüm sendrom riskini azaltır, Astım, egzama ve alerjik hastalıklardan korur, Çocukluk çağı yüksek tansiyon riskini azaltır, Çocukluk, adolesan ve erişkin dönem obezite riskini azaltır, İleri yaşlarda görülen tip II diyabet, kalp damar hastalıkları ve inme riskini azaltır.” ifadelerini kullandı.

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.