Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin'den önemli açıklamalar

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin'den önemli açıklamalar

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, 21-27 Kasım Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası kapsamında önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, 21-27 Kasım Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası kapsamında önemli açıklamalarda bulundu. Sağlıklı bir yaşamın ağız ve diş sağlığıyla başladığını vurgulayan Dr. Şahin, bu konudaki bilincin artırılmasının vücut sağlığını olumlu yönde etkilediğine dikkat çekti. Ağız ve diş sağlığı sorunlarının ülkemizde ve dünya genelinde önemli halk sağlığı sorunları arasında yer aldığını belirten Şahin, 22 Kasım'ın Türk Diş Hekimliği Günü olarak kutlandığını ve bu haftanın toplumun bu konuda bilinçlendirilmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlendiğini ifade etti.

Dr. Şahin, ağız ve diş sağlığının genel sağlıkla sıkı bir ilişkisi olduğunu vurgulayarak, yapılan araştırmalara göre ağız ve diş sağlığı sorunlarının kalp, böbrek, eklem rahatsızlıkları, sindirim sistemi sorunları gibi birçok hastalıkla ilişkilendirildiğini belirtti. Ağızın sindirim sisteminin başlangıcı olduğunu ifade eden Şahin, besinlerin ağız yoluyla alındıktan sonra dişler aracılığıyla sindirime hazırlandığını söyledi. Ağız ve diş sağlığının sadece estetik değil, aynı zamanda çiğneme ve konuşma fonksiyonları açısından da önemli olduğuna dikkat çeken Şahin, bu nedenle ağız ve dişlerin temizliğine önem verilmesi gerektiğini vurguladı.

Çocukların ve gençlerin ağız ve diş sağlığını etkileyen tutum ve davranışlarını şekillendirmenin önemine değinen Dr. Şahin, ailelerin, öğretmenlerin ve medyanın bu süreçte etkili olduğunu belirtti. Bu nedenle toplumun genelinde bilinçlendirme çalışmalarına önem verilmesinin, çocukların doğru alışkanlıklar kazanmalarına yardımcı olacağını ifade etti.

İyi bir ağız ve diş sağlığı için alınması gereken önlemleri sıralayan Dr. Şahin, günde en az 2 kez ve 2 dakika dişlerin fırçalanması, en az 3 ayda bir diş fırçasının yenilenmesi, 6 ayda bir diş hekimi kontrolünün aksatılmaması, doğru ve düzenli ağız bakımının alışkanlık haline getirilmesi, çürük oluşturmayan besinlerin tercih edilmesi, sert ve kabuklu gıdaların dişlerle kırılmaması, diş hekiminin önerdiği koruyucu flor uygulamalarının ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

Dr. Fatih Şahin'in bu önemli açıklamaları, toplumun ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlenmesine katkı sağlamayı hedefliyor.

 

Etiketler : ,
İlgili Haberler