Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin: Erken işitme kaybı teşhis ve tedavi edilebilir

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin: Erken işitme kaybı teşhis ve tedavi edilebilir

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, işitme kayıplarının birçok farklı nedene bağlı olarak doğumsal veya doğumsal olmayan sebeplerle ortaya çıkabileceğini belirtti.

A+A-

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin: Erken işitme kaybı teşhis ve tedavi edilebilir

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, işitme kayıplarının birçok farklı nedene bağlı olarak doğumsal veya doğumsal olmayan sebeplerle ortaya çıkabileceğini belirtti. İşitme Engelliler Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, erken teşhisin ve tedavinin işitme kaybını önlemek veya hafifletmek açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.

İl Sağlık Müdürü Şahin, işitme kaybının annenin geçirmiş olduğu hastalıklar, kullandığı bazı ilaçlar, bebeğin yoğun bakımda kalma durumu, düşük doğum ağırlığı, ağır sarılık geçirmesi gibi birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabileceğini açıkladı. Bu nedenle, çocukların doğumdan itibaren düzenli sağlık taramalarından geçirilmesinin büyük önem taşıdığını belirtti.

Sağlık taramalarının erken teşhis ve tedavi için en etkili yöntemlerden biri olduğuna dikkat çeken Şahin, Dünya Sağlık Örgütü'nün işitme kaybına yol açan faktörlerin %50'sinin önlenebilir olduğunu bildirdiğini hatırlattı. Bu nedenle, yeni doğan bebeklerin işitme taramalarından geçmesinin, kızamık, menenjit, kabakulak ve kızamıkçık gibi aşıların zamanında ve eksiksiz olarak yapılmasının son derece önemli olduğunu vurguladı.

İl Sağlık Müdürü Şahin, işitme kaybını erken dönemde tespit etmek amacıyla Türkiye'de Ulusal İşitme Tarama Programları'nın yürütüldüğünü açıkladı. Bu kapsamda, yenidoğan bebeklerin 81 ilde bulunan 1.111 tarama merkezinde işitme taramasından geçirildiğini ve tanı konulması gereken durumlar için 81 referans merkezinin bulunduğunu belirtti.

Ayrıca, ilköğretim 1. sınıfa giden çocukların da işitme taramalarının yapıldığını ifade eden Şahin, sorun saptanan çocukların kulak burun boğaz uzmanlarına yönlendirildiğini söyledi.

Şahin, amacın "erken tanı, tedavi ve rehabilitasyon" anlayışıyla çocukların sağlıklı bir şekilde büyüyebilmelerini sağlamak olduğunu belirtti. Ailelere düşen görevin ise çocuklarının işitme taramalarını zamanında yaptırmak ve işitme kaybı saptandığında tedavi ve eğitim süreçlerine aktif olarak katılmak olduğunu vurguladı.

Sonuç olarak, erken teşhis ve tedavi ile işitme kaybının dil gelişimi, zihinsel, sosyal ve ruhsal gelişim üzerinde olumsuz etkilerini azaltmanın mümkün olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, sağlıklı bir nesil yetiştirmek için bu süreçte herkesin işbirliği yapması gerektiğini ifade etti.

Yeniufuk