Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü personeline eğitim verildi

Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü personeline eğitim verildi

Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 15 Eylül Dünya Prostat Günü ve 15 Eylül Dünya Lenfoma Farkındalık Günü nedeniyle Müdürlük Personellerine eğitim verildi.

A+A-

Sağlık Müdürlüğü tarafından 15 Eylül Dünya Prostat Günü ve 15 Eylül Dünya Lenfoma Farkındalık Günü nedeniyle Müdürlük Personellerine eğitim verildi.

İl Sağlık Müdürü Dr Fatih Şahin, yaptığı açıklamada; Lenfomaların görülme sıklığının, erkeklerde görülen kanserler arasında yedinci sırada iken kadınlarda ise sekizinci sırada yer aldığını söyledi.

Dr Şahin, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de “erken tanı ve tedavi hayat kurtarır” prensibinden hareketle her yıl 15 Eylül Dünya Lenfoma Farkındalık Gününde hastalığa dikkat çekerek halkın bilinçlendirilmesi ve bilgilendirilmesi hedeflenmektedir.Aynı şekilde yaşlanmayla birlikte daha sık ortaya çıkan prostat kanseri dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de erkek kanserleri arasında akciğer kanserinin ardından ikinci sırada olup, toplumda farkındalık oluşturmak büyük önem arz etmektedir. Bu amaçla; 15 Eylül Prostat Kanseri Günü vesilesiyle farkındalık çalışması yürütülerek halkın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi hedeflenmektedir.
Bu kapsamda Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kanser Birimimiz tarafından, Lenfoma ve Prostat Kanseri hakkkında bilinçlendirmeye yönelik Halk Sağlığı Başkanlığımızda görev yapan Halk Sağlığı Uzmanımız Dr.Hanife Ece Erik tarafından, İl Sağlık Müdürlüğümüz bünyesinde görev yapan tüm personellere, eğitim salonumuzda; Lenfoma ve Prostat Kanseri ve önemi, risk faktörleri ,korunma yolları, erken teşhis ve önemi konularında eğitim verilmiş olup diğer kanser taramaları (HPV-DNA-GGK) hakkında da bilgilendirme yapıldı.”diye konuştu.

Yeniufuk 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.