Yozgat İl Müftülüğü personeline afet farkındalık eğitimi

Yozgat İl Müftülüğü personeline afet farkındalık eğitimi

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Başkanlığı tarafından ilan edilen “2021 Afet Farkındalık Eğitim Yılı” faaliyetleri kapsamında Yozgat İl Müftülüğü bünyesinde görev yapan personellere yönelik eğitim semineri gerçekleştirildi.

A+A-

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Başkanlığı tarafından ilan edilen “2021 Afet Farkındalık Eğitim Yılı” faaliyetleri kapsamında Yozgat Müftülüğü bünyesinde görev yapan personellere yönelik eğitim semineri gerçekleştirildi.

İl Vaizleri Muhammed Arslan ve Hacı Mehmet Taşçı tarafından Afet Farkındalık sunumu yapıldı.
Büyük Sinema ve Kültür Merkezinde düzenlenen seminerde bir konuşma yapan Yozgat İl Müftüsü Ali Gülden, afetler konusunda bilinçlenmenin öneminden bahsetti. Afet farkındalığının toplumsal olarak hızlı bir şekilde kazanılması gerektiğine dikkat çeken Gülden, “Deprem değil ihmal öldürür. Öncelikle evlerimizi depreme dayanıklı yapmalıyız. İçerisindeki eşyaları sabitlemeli, deprem çantasını evimizde hazır bulundurmalıyız. Afet sonrasında aile bireyleri ile buluşma planı yapmalı, toplanma alanları önceden öğrenilmeli, kısaca farkındalık kazanılmalıdır. Toplumumuz bu gibi durumlarda biz din görevlilerinden Manevi Rehberlik ve Destek adına daha fazla beklenti içerisindedir’’ dedi.

Sunumda Afet Farkındalık Eğitimi, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) Tanıtımı, Psikolojik İlk Yardım, Afet ve Afet Sonrası Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Uygulamaları ile Afetlerin İnsan Psikolojilerine Etkileri gibi konular anlatıldı. Afetlerden önce alınması gereken tedbirler, afet anında yapılması gereken doğru davranış şekilleri, afet sonrası için yapılması gereken planlamalar, afetlerden en az zararla kurtulabilmek için alınması gereken tedbirlere değinildi.

Yeniufuk