Yozgat İl Müftülüğü gönülleri fethetti

Yozgat İl Müftülüğü gönülleri fethetti

Yozgat İl Müftülüğü personelleri, Ahilik Haftası nedeniyle esnafları kapı kapı ziyaret ederek gönüllere dokunmayı başardı.

A+A-

Yozgat İl Müftülüğü personelleri, Ahilik Haftası nedeniyle esnafları kapı kapı ziyaret ederek gönüllere dokunmayı başardı.

2-057.jpg

 İl Müftülüğünden Din Hizmetleri Şube Müdürü Fevzi Yılmaz, Din Hizmetleri Uzmanı Erhan Aydoğdu ve Din Görevlisi Osman Taşçı tarafından gerçekleşen ziyarette esnaflara kitaplar hediye edildi.

4-010.jpg

"AHİLİK, DAYANIŞMANIN SANAT İLE BİRLEŞİMİDİR"

Esnafın Ahilik Haftasını kutlayarak bir açıklamada bulunan Şube Müdürü Yılmaz, “Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamında önemli bir boyut oluşturan Ahilik; dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Bu anlamda Ahiliğin, işçinin, çalışanın, üretenin, namuslu kazancın, namuslu ticaretin ve adaletli yönetimin simgesidir." Yılmaz sözlerine şöyle devam etti; "Kardeşlik anlamına gelen Ahilik, ticaret ile ahlâkı buluşturan bir hayat düsturudur. Ahi, vicdanıyla davranan, helalinden kazanan, yerinde ve yeterince harcayan, ölçü ve tartıya çok dikkat eden, hak gözeten, yararlı şeyler üretip topluma sunan insandır.”

5-002.jpg

"AHİLİK ASIRLAR BOYU TOPLUMDA DÜZENİ SAĞLADI"

Ahililik teşkilatının asırlar boyu toplumda düzeni sağlayan, üretici-tüketici ilişkisini en iyi şekilde düzenlemeyi amaç edinen bir oluşum olduğunu belirten Din Hizmetleri Uzmanı Aydoğdu, “Temelleri 13. yüzyılda Ahi Evran tarafından Anadolu’da atılan, Ahilik Teşkilatı; Türk insanının mesleğini, sanatını mertlik, dayanışma ve güzel ahlak ile bütünleştiren, milli birlik ve bütünlük anlayışıyla asırlar boyu toplumda düzeni sağlayan, üretici-tüketici ilişkisini en iyi şekilde düzenlemeyi amaç edinen kültürel, sosyal ve ekonomik bir oluşumdur. İş hayatında başarıyı; eğitime, çalışmaya, alın terine, dayanışmaya, fırsat eşitliğine, dürüstlüğe ve iyi bir meslek ahlakına dayandıran Ahiliğin, çağdaş uygarlığın bugün kabul ettiği değerlere asırlar önce ulaşması dikkate değerdir” şeklinde konuştu.

6.jpg

"ALNI AÇIK, CÖMERT, YARDIMSEVER OLMALI"

Din Görevlisi Taşçı da yapılan ziyaret sonrası bir açıklamada bulundu. Taşçı, “Ahilik geleneğine göre bir Ahi’nin: Alnı açık olmalı, eli açık, cömert, yardımsever olmalı, sofrası, kapısı açık olmalı, nesi varsa misafiriyle paylaşmalıdır, dilini yalandan, gıybetten, iftiradan bağlamalı, gözünü ayıp aramaktan, elini haramdan bağlamalı, belini bağlamalı, kimsenin namusuna göz dikmemelidir” dedi. İl Müftülüğü faaliyetleri kapsamında gerçekleşen ziyaretlerden dolayı memnuniyetlerini dile getiren esnaflar ise, teşekkürlerini sundular.

Yozgat Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.