Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden tanıtım atağı

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden tanıtım atağı

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Merkez ve ilçelerinde 8 Mesleki Eğitim Merkezi müdürlükleri ile 31 kurumda mesleki eğitim merkezi programı uygulandığına değindi.

A+A-

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Mesleki Eğitim Merkezlerinin öğrenci ve vatandaşlara lise diploması, kalfalık belgesi, ustalık belgesi, eğitime devam etmesi halinde ücret katkısı, 30 gün boyunca aylık sigorta imkanı ve eğitim boyunca askerliğin tecil edilebilmesi gibi imkanların sunulduğunu söyledi.

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Merkez ve ilçelerinde 8 Mesleki Eğitim Merkezi müdürlükleri ile 31 kurumda mesleki eğitim merkezi programı uygulandığına değinerek, öğrenci ve vatandaşlara Mesleki Eğitim programlarının tanıtımlarına başlandığını aktardı.

İl Müdürü Yazıcı, mesleki eğitim çalışmaları çerçevesinde Bakanlığın makam onayı ile bölge özelliği, nüfus yoğunluğu, yerleşim biriminin ortaöğretim düzeyindeki eğitim ihtiyacı, öğrenci potansiyeli, eğitim maliyeti, eğitim ekonomisi ve okulların fiziki kapasiteleri dikkate alınarak, Mesleki Eğitim programı açıldığını ifade etti.

İl Müdürü Yazıcı, “Ülkemizin ihtiyacı olan zanaatkarları yetiştirmede geçmişten gelen köklü bir kültüre ve alt yapıya sahiptir. Bakanlığımızın başlatmış olduğu mesleki eğitim seferberliği bu bakımdan bizim için özel bir öneme sahiptir" dedi.

İl Müdürü, Bakanlığın On Birinci Kalkınma Planı ile 2023 Eğitim Vizyonu Belgesinde yer alan hedefler doğrultusunda ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimi ile nitelikli insan gücü ihtiyacının karşılanmasında önemli katkıları olan mesleki ve teknik ortaöğretim okullarının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla "Mesleki Eğitim Tanıtım Programı" toplantısı gerçekleştirildeğine vurgu yaptı.

İl Müdürü Yazıcı, “Bu program kapsamında eğitim alan öğrenciler aynı zamanda işletmelerde staj yapacak ve Mesleki Eğitim Merkezi'ni bitiren öğrencilere çıraklık, ustalık ve kalfalık belgesi verilecek. Staj yapan işletmeye ise devlet, asgari ücretin belli oranlarında destek sağlayacak. Öğrenciler kalan derslerini verdiğinde meslek lisesi diploması alabilecektir. Bu kapsamda işletmeleri bilgilendirmek amacıyla Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünde Mesleki Eğitim Merkezi İrtibat Bürosu açıldı. Hem öğrencinin eğitim hayatına devamını hem de işverene personel desteği sağlanacak olan projenin büyük ilgi görmesi bekleniyor” ifadelerini kullandı.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.