Yozgat İl Genel Meclisi İskender Nazlı: Şehrimize hizmet ediyoruz

Yozgat İl Genel Meclisi İskender Nazlı: Şehrimize hizmet ediyoruz

Yozgat İl Genel Meclisi Kasım ayı olağan toplantıları bütçe görüşmeleri ile tamamlandı. 20 gün süren meclis toplantılarında 2022 Yılı mali bütçesi ve çalışma planları görüşüldü.

A+A-

Yozgat İl Genel Meclisi Kasım ayı olağan toplantıları bütçe görüşmeleri ile tamamlandı. 20 gün süren meclis toplantılarında 2022 Yılı mali bütçesi ve çalışma planları görüşüldü.

İl Genel Meclisi toplantıları sonrası yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren İl Genel Meclisi Başkanı İskender Nazlı, 2021 yılında bütçeye koydukları her çalışmayı gerçekleştirdiklerini ve hatta alınan desteklerle daha fazla hizmet sağlandığını ifade etti. 2022 yılı bütçesi hakkında da konuşan Nazlı, köylerde çalışmalarının son hızla devam edeceğini de dile getirdi. 

“BÜTÇEYE KOYDUĞUMUZ HER ÇALIŞMAYI GERÇEKLEŞTİRDİK”

İlk olarak 2022 yılı bütçesini netleştirdiklerini söyleyerek sözlerine başlayan Başkan Nazlı,”2022 yılı bütçe görüşmelerimiz 19 Kasım itibari ile tamamlandı. Bütçemiz netleşti. 128 Milyon 700 Bin TL bir bütçemiz oluştu. İnşallah oluşan bütçemiz eksiksiz gerçekleşecek. Bütçenin içerisinde yatırıma yönlendirdiğimiz rakam yaklaşık 27 Milyon 342 bin TL civarında. Bu 27 Milyon 342 Bin TL’nin 6 Milyon 695 TL’si içme suyu konusunda kullanacağız. Kilitli parke için 795 Bin TL. Alt yapıların tamamı yani köprü, menfez gibi tesisler için 4 Milyon 500 Bin TL gibi bir rakam, kanalizasyon içinde 1 Milyon 670 Bin TL, sathi kaplama dediğimiz asfalt çalışmaları içinde 13 Milyon 669 Bin TL gibi bir bütçe ayrıldı. Bunun haricinde personel giderleri, yakıt ve yama gibi yatırımlar var. Bu bahsettiklerimizin haricinde 20 Milyon TL’de kilitli parke yapımımız var. Yani 128 Milyon TL bütçemiz haricinde borçlanarak da 20 Milyon TL civarında kilitli parke yapacağız. İlave olarak Mart-Nisan aylarında da KÖYDES’den ödeneğimiz geliyor. Geçtiğimiz yıl 30 Milyon civarında gelmişti. Bunun biraz daha üzerinde bir ödenek bekliyoruz. Dolayısıyla 27 Milyon TL yatırım, 20 Milyon TL kilitli parke 30 Milyon TL civarında da KÖYDES ile birlikte toplam 77 Milyon TL civarında bir rakamı 558 köyümüze hizmet olarak yönlendireceğiz. 2021 yılında ki bütçemizin tamamını gerçekleştirdiğimiz gibi birazda üzerine çıktık. Siyasi büyüklerimizin destekleri ile bütçemizde olmayan 16 Milyon 500 Bin TL’lik bir rakama yakın zamanda açılışını yaptığımız araç parkurumuz oldu. Bütçeye koyduğumuz ve yapamadığımız hiçbir şey kalmadı” şeklinde konuştu.

 “KÖYE DÖNÜŞLER OLDU”

Yol çalışmaları ile ilgili olarak bilgiler veren Meclis Başkanı İskender Nazlı,”KÖYDES’te ki ödeneğimiz olan 30 Milyon TL ile bu zamana kadar 2017 yılında başlanmış 500 kilometre BSK yol çalışmamıza devam ediyoruz ama onun içerisine içme suyu ve başka sıkıntıları da yine buradan çözmeye çalışıyoruz. İçme suyu çok önemli. Su hayat.  Su olmazsa hiçbir şeyin önemi kalmıyor. Önceliğimiz içme suyu. Köylerimizin tamamında kilitli parke yapıyoruz. Burada ki amacımızda köylerimizi güzelleştirerek insanlarımız köye gitmeye ihtiyaç duymasını sağlamak. Köyler güzel olur, yaşam şartları iyi olursa insanlar köylerde yaşamak isterler. Bazı köylerimizde köy yaşam alanlarının genişletilmesi konusunda talepler bile var. Köyden göç var. Şimdi ufak ufak insanlarımız köylere yerleşmeye çalışıyorlar. Pandemi süreci ile birlikte insanlarımızdan köylere evler yapıp yaşamaya başlayanlar bile oldu” ifadelerini kullandı. 

“3 İLÇEYİ BİRBİRİNE BAĞLADIK”

Asfalt çalışmaları hakkında da konuşan Meclis Başkanı İskender Nazlı,”Yozgat Merkez’den başlayan bir programımız var. Recepli yolunda Esenli yoluna doğru çalışmamız var. Geçen sene ve bu sene yaklaşık 16-17 Kilometre yol yaptık. Sorgun Şahmuratlı üzerinden Esenli’ye giden bir yolumuz bitmek üzere. Paşaköy’den Esenli’ye doğru bir çalışmamış devam ediyor. 3 ilçeyi bu yollarla birleştireceğiz. Bu sene beton yol çalışmamız oldu. Bu çalışmada Boğazlıyan’a bağlı Yamaçlı Beldemiz’le Yenifakılı ilçemiz arasında 10 kilometrelik yolda deneme yaptık. Çok kaliteli ve ömrü uzun bir yol. BSK’nin yarı fiyatına mal ediyoruz. 15-20 yılda bozulmayacak standardı yüksek BSK kadar konforlu olmasa bile köylerimiz için kaliteli bir yol. Yapımlara başladık. Önümüzde ki sene de bunun imalatı için santralini kuracağız. Kilitli parke santrali kurmak içinde çalışmalarımızı başlattık. Kilitli parkemizi hem diğer imalatçılardan alacağız hem de kendimiz imal edeceğiz. Çünkü bizim tek başımıza yetiştirme şansımız yok. Şuana kadar yaklaşık 3 Milyon’a yakın kilitli parke yapılmış, köylerimizde 3 Milyon daha yapılacak. Bunu da hızlı bir şekilde tamamlamak adına imalatta bizimde katkımız olacak” dedi.

“SULARIMIZI DİSİPLİNLİ KULLANIYORUZ”

Son olarak tarımsal sulama konusuna değinen Meclis Başkanı Nazlı,”Tarımsal sulama çalışmalarımız devam ediyor. Köylerimizin daha gelir seviyesini yükseltmek, insanlarımızı köye yönlendirmek ve köyde yaşamaya gereksinim duyması için tarımsal sulama yapıyoruz. Eskiden vahşi sulama dediğimiz açık kanal, bentlerden gelen suyu hunharca harcamayım artık bir kenara bıraktık. Dünyada yaşanan su sıkıntısı sonrası biraz daha disiplinli, yer altı boruları ile herkese su saati taktık. Çiftçimiz kartını okutuyor. Ne kadar suya ihtiyacı varsa kullanıyor ve kapatıyor. Bu sulama şekli ile insanlarımızın bağı bahçesi şenlendi, şenlenecek. Saray Köyü’nde yaptık. Yaklaşık 3 Milyon TL harcadık. Orada baya büyük bir arazi var. Mutlu oldu insanlar. Sadece buğday ekiliyordu. Allah izin verirse orada çiftçimiz artık pancar ekebilecek, patates ekebilecek. Yozgat’ta yine KOP projelerimiz devam ediyor. 3 ayrı köyümüzde yine tarımsal sulama yapıyoruz” şeklinde konuşarak açıklamalarını tamamladı.