Yozgat için tarihi bir gün

Yozgat için tarihi bir gün

Yozgat için tarihi gün imzalar atılarak çalışmalara başlanıldı.

A+A-

Yozgat Valiliği, Belediye Başkanlığı ve Bozok Üniversitesi arasında Yozgat Tarihi ve Kültürü İşbirliği Protokolü imzalandı.

protokol-imza-1.jpg


Yozgat için tarihi öneme sahip bir projeye imza atıldı. Atılan imzalar ile birlikte Yozgat'ın tarihi kültürünü, araştırma inceleme ve derleme imkanlarını geliştirecek. Kaynak eser oluşturarak kitap yazımı hedeflenecek.

Yozgat Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü koordinesinde yapılacak çalışmayla, kentin tarihi, kültürü, turizm değerleri ve coğrafi güzellikleri kitaplaştırılacak.

İmzalanan protokolle, Yozgat tarihi ve kültürü temelinde, inceleme, araştırma ve derleme imkanlarını geliştirecek çalışmalar yapmak ve bu çalışmalardan elde edilen sonuçları yazılı doküman halinde yayımlamak ve gerektiğinde sonuçların bilimsel organizasyonlarla paylaşımının yapılması amaçlanıyor.

Yozgat Valiliği, Yozgat Belediyesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi arasında “ Yozgat Tarihi ve Kültürü”  ile ilgili kitap yazımı ve basımı için yapılacak işbirliğini kapsamında , “ Yozgat Tarihi ve Kültürü  ” adlı üç ciltlik ortak eserin bilimsel ölçütlere uygun bir  şekilde yazılmasını ve paydaşların katılımıyla bilime,  kültüre ve topluma katkı sağlayacak bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında ortaya çıkartılması hedefleniyor.

Valilik toplantı salonunda düzenlenen protokol imza töreninde konuşan Yozgat  Valisi  Ziya Polat, Yozgat’ın tarihi ve kültürü ile ilgili ihtiyaç olan bir kitabın protokolünü Yozgat Valiliği, Yozgat Belediyesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi ile imzaladıklarını söyledi.

Vali Polat,3 ciltten oluşacak kitabın üniversite koordinesinde valilik ve belediyemizin de ortaklığı ile yapılacağını anlatarak, "Kitabın hazırlanma süresini 18 ay olarak düşündük ama inşallah daha kısa sürede bitirmeyi planlıyoruz. Yozgat’ın tarihi ve kültürü ile ilgili elimizde şu an iyi bir kaynak yok. Kentin tarihini ve kültürünü gelecek nesillere aktarma adına  akademik bir çalışma sonrası, uluslararası bir yayın ortaya çıkartacağız. Biz bu kitabı Yozgat’ın geçmişini geleceğe aktarma konusunda çok büyük bir emek olduğunu biliyoruz." dedi.

protokol-imza-2.jpg

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse de Yozgat'ın tarihi, kültürü ve  geleneği ile alakalı Yozgat Bozok Üniversitesi tarafından hazırlanacak olan çalışmaya her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Köse, yapılacak çalışmanın sonunda kentin tarihine kültürüne ışık tutabilecek ve gelecek nesillere aktarılacak bir eserin ortaya çıkacağını ifade ederek, "İnşallah eserimiz geleceğe yön veren ve toplumumuzun  tüm kesiminin istifade edeceği  güzel bir çalışma olacak." diye konuştu.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ ise Yozgat’ın tarihi ve kültürü ile ilgili beklentilere cevap vermekten dolayı bir heyecan  ve mutluluk  duyduğunu ifade etti.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ şunları kaydetti:

"Yapılacak çalışmalar sonunda ortaya çıkacak üç ciltlik eserle, tarihi, sanatı ve kültürü ile Yozgat’ın hafızası kayıt altına alınmış olacak. Bu vesile ile Yozgat Valimiz ve Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Şehrin dinamiği olan üç kurumun desteği ile hayata geçecek proje memleketimize ve milletimize hayırlı olsun."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.