Yozgat geçmişini arıyor! Hızla düşmeye başladı

Yozgat geçmişini arıyor! Hızla düşmeye başladı

Yozgat, sportif alanda hızla düşmeye başladı. Futbol başta olmak üzere hentbol ve basketbolun yanı sıra birçok spor dalında Yozgat’ın adı bile anılmıyor artık.

A+A-

Yozgat, sportif alanda hızla düşmeye başladı. Futbol başta olmak üzere hentbol ve basketbolun yanı sıra birçok spor dalında Yozgat’ın adı bile anılmıyor artık. Daha önce Basketbol’da Yozgat Spurs, Hentbol da ise Yozgat Bozokspor maddi imkansızlıklar nedeniyle liglere katılmama kararı alırken, şimdide Hentbol Kadınlar Birinci Ligi’nde mücadele eden Yozgat Aile ve Sosyal Politikalar Gençlikspor takımı aynı son ile karşı karşıya.

yozgatta-spor-bitme-noktasina-geldi-yozgat-spurs-300x157.jpg

Yozgat’ı Hentbol Kadınlar Birinci Ligi’nde temsil eden Aile ve Spor Politikalar Gençlikspor takımı, sportif faaliyetlerden çekilecek. Son yıllarda sporseverlere büyük heyecan yaşatan ve ailelerin spor salonlarına gelmesinde büyük rol oynayan Yozgat ASP Gençlikspor takımı, maddi ve manevi sıkıntılar nedeniyle çekilme kararı aldı. Önümüzde ki günlerde yapılacak olağan genel kurul toplantısında ligden çekilme kararını paylaşacak olan Yozgat ASP, sporcularını da serbest bırakacak.

yozgatta-spor-bitme-noktasina-geldi-yozgat-bozokspor.jpg

SPORDA GERİYE GİDİYORUZ

Yozgat’ın adı sporda da silinmeye başlandı. Geçmiş yıllarda sportif alanda önemli başarılara imza atan ve adından sıkça söz ettiren Yozgat son 5 yıl içerisinde çöküşe geçti. Sportif alanda destek verilmediği gibi fedakarlık yaparak spora katkı sağlayan kişi ve kuruluşların önü kesiliyor. Spora yön verip, destek çıkması gereken kurumlarda sportif faaliyetlerin yok olmasında etken rol oynuyor.

PROFESYONEL TAKIM DÜŞTÜ

Yozgat’ı profesyonel liglerde temsil eden Yimpaş Yozgatspor adeta bir imza operasyonu ile ligden düşürüldü. Kırmızı siyahlı takımın ligde kalma mücadelesi verdiği 2014-2015 sezonunda, son 5 yılın stat kirasını son haftaya getiren Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü kulübün alacaklarına el koydurdu ve takımın küme düşmesinde etken oldu.
Yimpaş Yozgatspor, BAL Liginde dönemin yönetiminin uyguladığı yok etme projesi ile tarihin tozlu sayfalarına bırakıldı.

STADI KAPATTILAR

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, 2016 yılında Bölgesel Amatör Lig’de mücadele eden Yozgatspor 1959 FK’nın antrenman yapmasını engellemek için stat kapılarını kilitledi. Dönemin yöneticileri kale direklerini gerekçe göstererek Yozgatspor’u stada almamış ve artan tepkiler nedeniyle geri adım atmak durumunda kalmışlardı.

HENTBOL’DE ERKEN VEDA

Yozgat’ı Hentbol Erkekler Süper Ligi’nde temsil eden Yozgat Bozokspor’da sahipsizlik ve yalnızlık kurbanı oldu. Uzun yıllardır kişisel gayretlerle hentbolda adından söz ettiren Yozgat, Süper Lig’de mücadele vermiş, aileler başta olmak üzere toplumun her kesimini hafta sonları spor salonlarına gelmelerinde rol oynamıştı. Bürokratlar ve siyasilerden beklediği desteği göremeyen ve verilen sözlerin yerine getirilmemesi nedeniyle kulüp tüm haklarını dondurmuş sonrasında da tamamen kapanmıştı.

BASKETBOL TAKIMI KİLİT VURDU

Bölgesel Lig’de Yozgat’ı temsil eden Yozgat Spurs takımı da yine sahipsizliğin getirdiği yalnızlık içerisinde yok oldu. Bölgesel Ligde mücadele eden ve Üçüncü lige yükselme başarısı gösteren Yozgat Spurts üçüncü lige maddi ve manevi destek göremedikleri, arzu ettiği katkıyı alamadığı için ligde çekilme kararı almıştı. Şimdi Yozgat’ın Basketbol liginde bir takımı yok.

yozgatta-spor-bitme-noktasina-geldi-yozgat-asp.jpg

KIZ TAKIMI LİGDEN ÇEKİLDİ

Yozgat’ın ilk ve tek kadın takımı olan Galata Sağlık, Kültür ve Spor Kulübü 3. Lig mücadelesinin ardından faaliyetlerine son verdi. Maddi desteği bulamayan kulüp, başkanın fedakarlığı ile bir sezon ancak liglere devam edebildi.

YOZGAT ASP’DE NOKTA KOYUYOR

Yozgat’ta son yıllarda adından sıkça söz ettiren kulüp konumunda bulunan Yozgat Aile ve Sosyal Politikalar Kız Hentbol takımı da diğer kulüplerle aynı kaderi yaşamak üzere. Sportif alanda riskli durumda bulunan genç kızların topluma kazandırılması ve sporla geliştirilmesi amacıyla yola çıkan kulüp, önemli mesafeler katetmesine rağmen sahipsizliğin kurbanı oldu. Vakıf, dernek ve birkaç iş insanının desteğiyle ayakta kalmaya çalışan kulüp, yeni sezon öncesinde radikal karar almanın eşiğine geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkililerinin fedakarca yürüttükleri çalışmalarla bugüne gelen kulüp genel kurulun ardından kapanacak.

SPORDA GERİLEMEYE DEVAM EDİYORUZ

Sonuç olarak Yozgat sporda gerilemeye devam ediyor. Bugün sadece futbol da Bölgesel Amatör Ligi’nde yer alan Yozgat, burada da yeni sezonda bir başarı elde edemezse sadece amatör olarak yoluna devam edecek. Kız takımına da destek olunmaması durumunda tarihi başarılarla dolu Yozgat Aile ve Sosyal Politikalar Genlikspor takımı tarihin tozlu sayfalarındaki yerini alacak. Bir dönemler, futbolda, basketbolda, hentbolda, güreşte ve birçok branşta zirvede yer alan Yozgat artık spor alanında esamesi bile okunmayacak duruma geldi. Yozgat’ın sporda öne çıkabilmesi, yeniden eski günlerine dönebilmesi için şehrin dinamiklerinin taşın altına elini koyması gerekiyor.

Yeniufuk