Yozgat esnafından çağrı! Destek fonu oluşturulsun

Yozgat esnafından çağrı! Destek fonu oluşturulsun

Yozgat’ta Kurumların yaptığı alt ve üst yapı çalışmalarının yapıldığı bölgelerde bulunan esnaflar kendilerine yönelik destek fonu oluşturulmasını istiyor.

A+A-

Yozgat’ta Kurumların yaptığı alt ve üst yapı çalışmalarının yapıldığı bölgelerde bulunan esnaflar kendilerine yönelik destek fonu oluşturulmasını istiyor.

Yozgat’ta; başta belediyeler olmak üzere, elektrik, gaz firmalarının altyapı çalışmaları devam ediyor.

Çalışmaların yapıldığı bölgelerde faaliyetini sürdüren ticaret erbabı bu durumdan olumsuz etkilenirken, aynı bölgede sosyal ve ekonomik anlamda hayat durmakta noktasına geliyor. Cadde ve sokakların yanı başındaki şantiye görünümlü inşaatlarında zamanında tamamlanarak hizmete açılamaması ise hayatı olumsuz yönde etkiliyor.

Yozgat’ta 6 yıldır bitirilemeyen; 25 ay önce 360 günde bitirileceği kamuoyuna açıklanmış Büyük Cami çevre düzenlemesi, hal iş merkezleri inşaatları, bu yıl baharda başlayan millet bahçesi çalışmaları o bölgelerde başta ulaşım olmak üzere vatandaşın hayatını zorlaştırıyor.

Bu bölgelerdeki esnafın işleri durma noktasına gelirken, ekonomik ve sosyal yaşam sıfır noktasına yaklaşmış durumda.

Bölge esnafı; inşaat çalışmaları ile başlayan durgunluğun ticaretlerini olumsuz etkilediğini belirterek, ciddi kazanç kayıplarına uğradıklarını ve işlerinin durma noktasına geldiğini, bu sebeple bazı temel giderlerini dahi karşılayamadıklarını ve iflas etme durumuna geldiklerini ifade ediyor.

YOZGAT EKONOMİSİ CANLILIĞINI YİTİRDİ

Esnaflar; mağduriyetlerin bir an önce giderilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Çalışmalar tamamlanınca ortaya çıkacak olan ekonomik potansiyel bugün uğranılan zararı telafi etmekten uzaktır. İşlerimiz ve kazancımız düştü. Bu sebeple işini kaybeden insanlarımız var. Giderlerimizi karşılayamaz olduk. Vergilerimizi dahi ödeyemez durumdayız. Nihayetinde bu çalışmaların tamamlanmasını bekleyecek sabır ve güç sadece biz esnaflardan beklenmemeli, kamu kurumları ve meslek kuruluşları buna destek vermelidirler” ifadelerini kullandı.

İnşaat çalışmalarının yarattığı sıkıntılardan etkilenen bölge esnafı kendilerine destek olunması gerektiğine dikkat çekti. Esnaflar, “Kamu kurumları, yerel yönetimler, meslek birlikleri, doğalgaz ve elektrik dağıtım şirketlerinin katkı sunduğu bir Esnaf Destek Fonu oluşturulmalıdır. İlgili kurumlar tespit edilip ve şehirlerde yapılan çalışmalardaki ağırlıklarına ve bu çalışma türlerinin ekonomik hayata olumsuz etkilerine oranla katkıları belirlenmeli ve her bir kuruluş bu kriterlere göre belirlenecek bir bedeli düzenli olarak fona aktarmalıdır. Aktarılan bu fon ile de çalışma yapılacak bölgedeki esnafa vereceği zarar hesap edilerek en azından temel giderlerinin karşılanması noktasında destekler verilmelidir. Yine başka bir çözüm yolu ise; alt ve üst yapı çalışmaları yapacak kurumların bu çalışmalarını önceden bildirecekleri bir komisyon oluşturulması ve bu komisyonun tespit edeceği çalışma süreci içerisindeki olası olumsuz etkilerine göre de ilgili kurumun bölge esnafının uğrayacağı zararı minimize edecek şekilde tazmin etmesidir. Konunun ticaret ve sanayi odası, esnaf odaları ve birliklerince sahiplenilerek, gerek merkez teşkilatları gerekse de ilgili bakanlıklar nezdinde girişimlerde bulunup, bir yasal çerçeveye kavuşturulmasını istiyoruz. Bu sayede hem biz esnafların varlığını devam ettirmesi sağlanacak hem de başta yerel yönetimler olmak üzere kurumların daha planlı işler yaparak kısa sürede sonlandırmaları sağlanacaktır.” şeklinde konuştu.

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.