Yozgat esnafı kademeli normalleşmeden memnun mu?

Yozgat esnafı kademeli normalleşmeden memnun mu?

Koronavirüs ile mücadelede kademeli Normalleşme Süreci'ne geçilmesi ile birlikte sarı renkte yer alan Yozgat’ta birçok yasak kalktı. Yasakların kalkmasıyla beraber de kısıtlamalara takılan esnaf rahat bir nefes aldı.

A+A-

Yozgat esnafı kademeli normalleşmeden memnun mu?

Koronavirüs ile mücadelede kademeli Normalleşme Süreci'ne geçilmesi ile birlikte sarı renkte yer alan Yozgat’ta birçok yasak kalktı. Yasakların kalkmasıyla beraber de kısıtlamalara takılan esnaf rahat bir nefes aldı.

Yeni atılan normalleşme sonrası Yozgat esnafı da yeni tedbirlerle mesai yapmaya başladı. Normalleşme süreci dahilinde işleri beklenen kadar olmasa da olumlu yönde etkilenen esnaf, bu sürecin biran önce bitmesi için vatandaşlardan maske, mesafe ve hijyene dikkat etmesini istedi.

"PANDEMİ SÜRECİNİN ETKİLEMEDİĞİ ESNAF YOK"

Yozgat Haber Gazetesi'nde yer alan haberde göre, Normalleşme adımının beklenen kadar olmasa da esnafın yüzünü güldürdüğünü söyleyen Canbolat Oto Elektrik sahibi Hurşit Canbolat, "Pandemi sürecinin etkilemediği esnaf yok. Gıdacısından, giyimcisinden bizim gibi sanayi esnafına kadar her kesimi etkiledi. Vatandaşlar bir süre şehirler arası yollara çıkmadılar. Uzun yollara çıkmayan insanlar şehir içinde de çok fazla araç kullanmadı. Hal böyle olunca aracına bakım yaptırmak isteyen vatandaşlarda bakımlarını ertelediler. Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması vardı. Hafta içi günlerde çalışan insanlar hafta sonu boş oldukları için sanayiye gelip araçlarını eksiklerini gideriyor varsa arızalarını yaptırıyorlardı. Hafta sonu kısıtlamaları olunca da vatandaşlar zaman ayıramadıkları için araçlarının işlerini yaptırmıyorlardı. Normalleşme süreci ile birlikte hafta sonları işlerimiz normale dönmeye başladı diyebilirim. Vatandaşlarımız geliyor araçlarında yapılması gereken ne varsa yaptırıyor. Bu normalleşme esnafın yüzünü beklenen kadar olmasa da güldürdü. Umarım bu hastalık tamamen ortadan kaybolur bizlerde rahat nefes alırız" şeklinde konuştu.

"İŞLERİMİZ YÜZDE 50’DEN FAZLA AZALMIŞTI"

Koronavirüs salgınının bittiği günleri iple çektiklerini vurgulayan Çamlık Döner İşletmecisi Fatih Yüce, "Salgın süreci bitmiş değil. Vatandaşlarımızın ve bizlerin tedbirlere uymaya devam etmesi gerekiyor. Kısıtlamaların devam ettiği süreçte tüm vatandaşlarda, esnafta olduğu gibi bizlerde de sıkıntılar oldu. Belki iş yerlerimiz kapatılmadı. Paket servis ile işimize devam ettik ancak ama vatandaşlar çok fazla paket servise talep göstermiyor. İşlerimiz yüzde 50’den fazla azalmıştı. Sokağa çıkan, alışverişe yada gezmeye çıkan vatandaşlar paket servis alıp ayakta yemeyi tercih etmiyorlar. Bir lokanta da oturarak yemeklerini yiyip sonrasında yapacakları işlerine bakıyorlar. Yüzde 50 kapasite ile müşteri kabul edebiliyor olmamız bile işlerimizi artırdı. Bu salgın hastalığın kalkıp eski yaşantımıza döneceğimiz günleri iple çekiyoruz diyebilirim" dedi.

"VATANDAŞLARIMIZIN ÇOK DİKKATLİ OLMASI LAZIM"

Hafta içi oluşan yoğunluğun normalleşme adımları ile birlikte hafta sonuna kaydığını kaydeden Şifalı Bitkiler Aktar’ın sahibi Mehmet Yaman ise, "Hafta sonu yasaklarının kalkması ile birlikte işlerimiz biraz daha normale döndü. Pandemi öncesi ve sonrası olarak ele alacak olursak bizim gibi şifalı bitkiler satan iş yerleri için çok fazla değişiklik olmadı. Vatandaşlarımız kısıtlamalardan dolayı alacakları ürünleri hafta içi tedarik ediyordu. Şimdi ise hafta içi yada hafta sonu ne zaman müsait olursa gelip ürünlerini temin edebiliyorlar. Kısıtlamalarda bizden ziyade diğer esnaf arkadaşlarımız sıkıntı yaşadı. Onların iş yerlerinin kapalı olması vatandaşların iş yerimizin olduğu caddeye gelmelerini azalttı. Bizi böyle etkiledi diyebilirim. Bu süreçte vatandaşlarımızın çok dikkatli olması lazım. Yozgat şuan orta riskli iller arasında ancak tedbiri elden bırakırsak yeniden kısıtlamaların gelmesi an meselesi. Umarım bu hastalık kısa sürede sona erer ilimiz, ülkemiz ve tüm dünyada insanlar rahat nefes alırlar" ifadelerini kullandı.

"KISITLAMALARDAN HERKES KAYBEDİYOR"

Tekrar kısıtlamaların olduğu günlere dönmemek için tedbirlere uyulması gerektiğinin altını çizen Destine Temizlik İşletmecisi Şahin Kılıçaslan, "Esnaf kısıtlamasında yer almıyorduk ama komşularımızın neredeyse hepsinde vardı. Restoran, kafeterya ve lokantalarda kısıtlamalar vardı. 3-4 aylık bu süreçte esnaf çok mağduriyet yaşadı. Bu sürece tekrar dönmemek için kişisel olarak da toplum olarak da maske, mesafe ve temizliğe çok dikkat etmemiz lazım ki aynı şekilde aynı şartlara geri dönüp o sıkıntıyı tekrar bir daha yaşamayalım. Devletimizin aldığı karar yerinde bir karar ama bu kararı da istismar ve suiistimal etmek çok doğru bir hareket değil. Biz bakıyoruz ki hakikaten Cumhuriyet Meydanı'ndan tutup lokantalar ve parklardaki bu kalabalıkların tekrardan eski düzene döndürmek gibi bir durum yaşandığına şahit oluyoruz. Zor günlere geri dönmemek için elimizden gelen bütün gayreti göstermemiz lazım. Biz kısıtlamalara girmiyorduk belki ama bu bir zincir. Yanımızdaki esnafın kapalı olması bizim içinde zarar, ülkemiz için de zarar, toplumumuz için de zarar. Çünkü orada bir istihdam vardı ve oraya yansıyan bir hareket bizlere de yansıyordu. Yani bu kısıtlamalardan herkes kaybediyor. Bu kaybı tekrar yaşamamak için elimizden gelen tüm gayreti göstermemiz lazım" diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.