Yozgat dahil 4 ilde baskın yapıldı! Aralarında polis, avukat bile var

Yozgat dahil 4 ilde baskın yapıldı! Aralarında polis, avukat bile var

Ankara Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele ekipleri, rüşvet alındığına dair bir fotoğraftan yola çıkarak sahte tapu ve sözleşmelerle arazi satışı yapan ‘Tokatçılar’ örgütünü aralarında Yozgat’ın da bulunduğu 4 ilde yapılan baskınlarla çökertti.

A+A-

Baskında aralarında polis, adliye çalışanı, avukat gibi pek çok farklı meslekten 33 kişi yakalandı. Her bir örgüt üyesinin farklı görev üstlenerek organize çalıştığı çetenin banka giriş çıkışlarında yıllık 47 milyon liralık hareketin olduğu tespit edildi.

Ankara Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele ekipleri, yargı, milli emlak, çevre ve şehircilik, maliye ile belediyelerdeki sorunlu dosyalara müdahale eden, bunun karşılığında ise para alıp kamu görevlilerine rüşvet dağıtan bir suç örgütünden haberdar olarak çalışma başlattı. Liderliğini M.T.’nin yaptığı ve isminin ‘Tokatçılar’ olduğu öğrenilen suç örgütünün Ankara, İstanbul, İzmir ve Yozgat’taki belirli adreslerine baskın yapıldı.33 kişi yakalandı.

Operasyonda örgüt lideri M.T., örgüt yöneticisi S.K., iş insanı A.K. ve N.Ş., avukat B.T.K., polis memuru Z.Ş. ile 11 adliye çalışanının da aralarında bulunduğu 33 kişi yakalandı. Emniyet’teki işlemlerinin ardından şüphelilerden 12’si geçtiğimiz gün tutuklanırken, 6’sına ev hapsi verildi, 12’si ise yurt dışı yasağı getirilerek adli kontrol şartıyla serbest kaldı. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda ise başkası adına düzenlenmiş sahte kimlik, çok sayıda evrak, tapu belgeleri, 3 ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

HERKES FARKLI BİR GÖREVDE ÇALIŞIYORMUŞ


Hürriyet’in haberine göre örgütün, yargıdaki dosyalara müdahale ettiği, bilgi sızdırdığı, işlemleri hızlandırdığı belirlendi. Örgüt adına çalışan avukatın dosyaları takip ettiği, adliye çalışanlarının dosyalarla ilgili bilgi sızdırdığı, polis memurunun ise örgüt adına kişilerle ilgili sorgulama yaptığı ortaya çıktı. Bilgi ve belge temin etmek için kamu görevlilerine rüşvet veren örgütün, yargıdaki dosyalara müdahale karşılığında para aldığı ve rüşvet verdiği anlara ilişkin görüntüler de dosyaya girdi.

Sahte tabelalar astırmış Örgüt lideri M.T.’nin polis takibinden kaçmak için işyerlerine avukatlık, hukuk ve danışmanlık tabelaları astırdığı belirlendi. Örgüt yöneticisi S.K.’nın da kendisini MİT elemanı olarak tanıttığı, bunu kullanarak başkasına ait bilgi ve belgelere ulaştığı kaydedildi. Yapılan incelemelerde örgüt liderleri M.T. ve S.K.’nın bir yıllık banka hesap hareketlerinde 47 milyon lira para giriş-çıkışı tespit edildi.