Yozgat Çamlık Milli Parkı'nda tespit edildi! Türkiye'de daha önce görülmedi

Yozgat Çamlık Milli Parkı'nda tespit edildi! Türkiye'de daha önce görülmedi

Yozgat Çamlık Milli Parkı'ndan Türkiye için yeni kayıt durumunda olan 3 likenikol mantar türü tespit edildi.

A+A-

Yozgat Bozok Üniversitesi Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kocakaya tarafından yürütülen çalışma sonucunda, Türkiye’nin ilk milli parkı olan Yozgat Çamlık Milli Parkında, Türkiye için yeni kayıt durumunda olan 3 likenikol mantar türü keşfedildi. Tespit edilen türler Uluslararası SCI indekslerince taranan MYCOTAXON dergisinde yayınlandı.

Yozgat Çamlık Milli Parkı'nda saha incelemesine çıkan Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kocakaya, toplanan örneklerle yaptığı çalışmalar sonrası Kocakaya, 3 likenikol mantar örneğinin Türkiye’den tespit edilemeyen mantar türü olduğunu tespit etti.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kocakaya, Çamlık Milli Parkı’nın liken florasının belirlenmesi amacıyla çalışma yürüttüklerini söyledi.

2-013.jpg

Likenikol mantarların halk arasında yosun olarak bilinen likenler üzerinde yaşamaya adapte olmuş mantarlar olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Kocakaya, “Likenikol mantarlar korunmuş ve havası çok temiz olan yerlerde bulunuyor. Yozgat Çamlık Milli Parkında yaptığım arazi çalışmaları sonucunda 3 likenikol mantar örneğini teşhis ettim.  Yaptığım çalışma sonrası bu mantarların daha önce Türkiye’de tespit edilemeyen 3 mantar türü olduğu ortaya çıktı. Yaptığımız literatür çalışmaları ile de Didymocyrtis epiphyscia, Lichenochora weillii ve Lichenoconium xanthoriae türlerinin doğruluğunu kesinleştirdik. Uluslararası Mycotaxon dergisinde uzman hakemler tarafından makalemiz kabul edilerek yayınlandı. Bu tür bilimsel çalışmalarımız bundan sonrada devam edecek” dedi. 

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ’da,  Türkiye’de tespit edilemeyen 3 mantar türünün Üniversitemiz Öğretim Üyesi tarafından tespit edilerek Uluslararası Mycotaxon dergisinde yayınlanmasından mutluluk duyduğunu söyledi. Rektör Karadağ, “Araştırma geliştirme ve bilimsel çalışmalarla adından her alanda söz ettiren üniversitemiz bundan sonra da yapacağı yeni çalışmalarla adından sıkça söz ettirecektir. Çalışmayı başarı ile yürüten Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kocakaya’yı tebrik ediyor başarılar diliyorum” dedi.