Yozgat Bozok Üniversitesi’nden skandal karar! Birçok üniversiteye göre ücretler resmen 3’e katlandı

Yozgat Bozok Üniversitesi’nden skandal karar! Birçok üniversiteye göre ücretler resmen 3’e katlandı

Yozgat Bozok Üniversitesi, yabancı öğrenciler için açıkladığı eğitim ücretlerinde yapılan büyük artışla gündemde. Bu karar, öğrencilerin ve kentteki esnafların büyük tepkisini çekiyor.

A+A-

Yozgat Bozok Üniversitesi, yabancı öğrenciler için açıkladığı eğitim ücretlerinde yapılan büyük artışla gündemde. Bu karar, öğrencilerin ve kentteki esnafların büyük tepkisini çekiyor.

HERKESİ ŞOK ETTİ

Yozgat Bozok Üniversitesi, uluslararası öğrenci ücretlerini açıkladıktan sonra, öğrenciler ve kent sakinleri arasında büyük bir tepki ve karışıklık yaşanıyor. Üniversitenin uluslararası öğrencilere yönelik yüksek öğrenim ücretleri, diğer birçok üniversiteye göre üç katına çıkması herkesi şok etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TALİMAT VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda artan yabancı öğrenci sayısı, Türkiye'yi kısa sürede dünya genelinde ilk on ülke arasına taşımıştı. Ancak Yozgat Bozok Üniversitesi'nin aldığı bu karar, uluslararası öğrenci tercih edilirliği konusunda karmaşık bir tablo dönüşmüş durumda.

Yabancı öğrencilerden alınan katkı paylarının ülke standartlarına ve maliyet hesaplarına göre belirlendiği bilinirken, üniversitelerin eğitim ücretlerini şehirlerinin imkanlarına göre uyguladığı da biliniyor. Genel olarak, yabancı öğrencilerin üniversite katkı ücretleri yıllık 10 bin TL ile 30 bin TL arasında değişiyor.

Örneğin, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında tıp, diş hekimliği, eczacılık gibi pahalı bölümler için ücretler 80 bin TL ile 100 bin TL arasında yoğunlaşıyor. Diğer yandan, sosyal bilimler, eğitim bilimleri, güzel sanatlar ve spor bilimleri bölümleri için ücretler 10 bin TL ile 20 bin TL arasında belirleniyor.

RAKAMLAR DİĞER ÜNİVERSİTELERLE REKABETÇİ DEĞİL

Ancak, Bozok Üniversitesi'nin açıkladığı 2023-2024 uluslararası öğrenci eğitim ücretleri oldukça yüksek ve rekabetçi değil. Bu durum, üniversitenin uluslararası öğrenci çekme kapasitesini azaltabileceği endişesini arttırıyor. Yabancı öğrencilerin öğrenim süresince ve mezun olduktan sonra Yozgat ve ülke ekonomisine katkı sağladığı göz önünde bulundurulduğunda, bu ücret artışının doğru bir politika olup olmadığı sorgulanıyor.

Yabancı öğrencilerin üniversite tercihleri ve kent ekonomisine katkısı göz önüne alındığında, bu ücret artışının üniversitenin uluslararası öğrenci hareketliliği üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceği endişesine dönüştü.

Sonuç olarak, Yozgat Bozok Üniversitesi'nin yabancı öğrenci ücret politikası, öğrenci ve kent sakinleri arasında büyük bir karışıklık ve tepkiye yol açmış durumda. Konuyla ilgili rektörün yeterince bilgilendirilmediği düşünülüyor.

İşte Yozgat Bozok Üniversitesi’nin ve diğer 5 üniversitesinin ücretlerinin yer aldığı tablo..

2-481.jpg

 

İlgili Haberler