Yozgat Bozok Üniversitesi’nden dikkat çeken söyleşi

Yozgat Bozok Üniversitesi’nden dikkat çeken söyleşi

Yozgat Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kürşad Zorlu’nun moderatörlüğünde Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly’in konuşmacı olarak katıldı.

A+A-

Yozgat Bozok Üniversitesi Kariyer Merkezi tarafından düzenlenen kariyer günleri etkinlikleri kapsamında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kürşad Zorlu’nun moderatörlüğünde Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly’in konuşmacı olarak katıldı. Söyleşide “Bir Diplomatın Başarı Öyküsü “ konusu işlendi.

Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğe Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Akın, Genel Sekreter Prof. Dr. Uğur Kölemen, fakülte dekanları, öğretim üyeleri Kazakistan uyruklu olmak üzere çok sayıda öğrenci katıldı.

bu3-1.jpg

Söyleşi öncesi konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly’i Yozgat Bozok Üniversitesinde görmekten mutluluk duyduğunu söyledi.
Yozgat Bozok Üniversitesi Kariyer Merkezinin kariyer planlamaları çerçevesinde geleceğin Türkiye’sini ve dünyasını imar edecek gençlerin başarı hikâyeleri ile buluşturulması temelinde düzenlenen etkinliği önemsediğini belirten Rektör Karadağ, başarının anlamsız ve tesadüf olmadığına dikkat çekti.

Başarının emek ve çabadan geçtiğini çaba ve emek göstermeden başarının elde edilemeyeceğinin altını çizen Karadağ, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Bir insan başarı elde etmek istiyor ise öncelikle kendini keşfetmeli, kendine hedef belirleyerek hayallerinin ve ümitlerinin peşinde koşmalı. Bu anlamda Kariyer Merkezimizin düzenlediği bu tür etkinlikler, öğrencilerimizin kendilerini keşfetmelerinin ve geleceğe yönelik hayallerinin belirlenmesi noktasında öncülük edecektir. Bundan sonraki süreçlerde de alanında söz sahibi olmuş ve başarı hikâyeleri olan devlet büyükleri, sanatçılar ve siyaset adamları ile sizleri buluşturacağız. Yozgat Bozok Üniversitesi öğrencilerinin hedef ve hayallerinin taçlanması noktasında her ne yapılması gerekiyorsa bunu yapmanın çaba ve gayreti içerisindeyiz. Bu süreçte sizlere yol haritası çizecek bu tür buluşmalara bundan sonraki süreçte de devam edeceğiz. Bu duygularla Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulyi’nin öğrencilerimizle buluşmasına öncülük eden İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kürşad Zorlu’ya ve Kariyer Merkezimiz çalışanlarına teşekkür ediyorum.”

bu4-001.jpg

Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly’de çocukluk yıllarından başlayarak hayat hikâyesinden anekdotlar aktardı. Üniversite yıllarını Ankara’da geçiren Saparbekuly, Türkiye’ye gelene kadar ülkemizle alakalı hiçbir düşüncesinin olmadığını ifade etti.

Saparbekuly konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizler aynı soydan, aynı dilden, aynı kültürden gelen topluluklarız. Birbirimizle daha sık görüşmeli, ilişkilerimizi güçlendirecek adımlar atmalıyız. Türkiye’de yaşadığım yıllar o yüzden benim için çok güzel ve anlamlı yıllardı. Okul yıllarından sonra hayalimde olan diplomatlık mesleğini tercih ettim. Bu sayede Türkiye ile Kazakistan arasında dostluğun gelişmesi için elimden gelen tüm gayreti gösteriyorum. Yozgat’ta Bozok diyarında sizlerle bulunmaktan dolayı büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum.”

Program sonunda İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kürşad Zorlu tarafından Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly’e plaket takdim edildi.

Yeniufuk