Yozgat Bozok Üniversitesi'nde Dünya İnsan Hakları Günü konferansı

Yozgat Bozok Üniversitesi'nde Dünya İnsan Hakları Günü konferansı

Yozgat Bozok Üniversitesi, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nü "Cumhuriyetimizin 100. Yılında İnsan Hakları" konulu bir konferansla kutladı.

A+A-

Yozgat Bozok Üniversitesi, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nü "Cumhuriyetimizin 100. Yılında İnsan Hakları" konulu bir konferansla kutladı. Hukuk Fakültesi Dekan Vekili Hasan Prof. Dr. İşgüzar tarafından verilen konferansa Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, Belediye Başkanı Yardımcısı Serdar Açıkgöz, Bozok Üniversitesi Rektörü Enver Yaşar, İl Jandarma Komutanı Nejdet Özcan, İl Emniyet Müdürü Recep Tecimer ve öğrenciler katıldı.

Prof. Dr. İşgüzar, konferansta yaptığı açıklamada, Dünya İnsan Hakları Günü'nün, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin 10 Aralık 1948'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda kabul edilmesi üzerine kutlandığını belirtti. İşgüzar, "Bütün insanlar hür, haysiyet ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler ve birbirlerine karşı kardeşlik zihniyeti ile hareket etmelidirler." şeklinde konuştu.

Konferansa katılan Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, Belediye Başkanı Yardımcısı Serdar Açıkgöz ve diğer katılımcılar, insan haklarının önemine vurgu yaparak toplumda bu bilincin artırılması gerektiğini belirttiler. Özkan, "İnsan hakları, her bireyin doğuştan sahip olduğu ve saygı görmesi gereken temel değerlerdir. Bu konferans, bu değerlerin önemini vurgulamak adına önemli bir fırsat sağlıyor." dedi.

Konferans, insan haklarına saygı, eşitlik ve adalet temaları etrafında gerçekleşirken, katılımcılara evrensel hak ve özgürlüklerin önemi konusunda bilgi verildi. Yozgat Bozok Üniversitesi, bu etkinlikle öğrencilere insan hakları konusundaki bilinci artırmayı ve toplumda daha fazla duyarlılık oluşturmayı hedefledi.

İlgili Haberler