Yozgat Bozok Üniversitesi'nde akademisyenler daha başarılı

Yozgat Bozok Üniversitesi'nde akademisyenler daha başarılı

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Prof. Dr. Şenol Akın, Genel Sekreter Prof. Dr. Uğur Kölemen’in aralarında bulunduğu 47 öğretim üyesi üst sıralarda yer aldı.

A+A-

Yozgat Bozok Üniversitesi ‘Ad Scientific ındex 2021’de büyük bir başarı yakaladı. Dünyada 200 ülkede, 10 bin üniversite ve bir milyon akademisyen üzerinde yapılan akademik başarı sıralamasını raporlayan “AD Scientific Index” kuruluşu, 2021 yılı karşılaştırmalı verilerini yayınladı.

Yayınlanan verilerde Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Prof. Dr. Şenol Akın, Genel Sekreter Prof. Dr. Uğur Kölemen’in aralarında bulunduğu 47 öğretim üyesi üst sıralarda yer aldı.

Raporda H indeks, i10 indeks ve atıf sayısını baz alarak, toplam ve son beş yıldaki üretkenlik katsayısı ve aynı zamanda bilim adamlarının üniversite, bölge, dünya, temel alan ve branşlardaki sıralama ve değerlendirmelere yer veriliyor.

Yozgat Bozok Üniversitesi 2000'den Sonra Türkiye'de Kurulan Üniversiteler 115 Üniversite arasında 38'inci sırada yer alırken, Türkiye'deki 199 Devlet ve Vakıf Üniversiteleri arasında 98'inci sırada; 125 Devlet Üniversitesi arasında ise 66'ncı sırada yer aldı. 200 Ülkeden 10 bin üniversitenin yer aldığı genel sıralamada ise Yozgat Bozok Üniversitesi 2836'ncı sırada yerini aldı.

Yayınlanan raporlarla ilgili olarak bir açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, üniversitelerin en önemli işlevlerinden birisinin bilimsel çalışmalara imza atmak olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “AD Scientific Index’in 2021 yılı raporlarında üniversitemizden 47 öğretim üyesi yer aldı.

Yayınlanan rapor, üniversitemizin uluslararası alanda görünürlüğü ve yapılan bilimsel çalışmaların dünyaya mal edilmesi noktasında çok büyük önem arz etmektedir. Bizler akademyada yer almanın ölçütleri ve kriterleri ne ise bu noktada da çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Listede yer alan Üniversitemiz öğretim üyelerini tebrik ediyor, başarılarımızın artarak devam etmesini temenni ediyorum.”

Yozgat Hakimiyet