Yozgat Bozok Üniversitesi'nde 6 Şubat deprem şehitleri unutulmadı

Yozgat Bozok Üniversitesi'nde 6 Şubat deprem şehitleri unutulmadı

Yozgat Bozok Üniversitesi, Türkiye'nin son yüzyılın en büyük doğal afeti olarak kayıtlara geçen 6 Şubat depremlerinin yıldönümünde anma programı düzenledi.

A+A-

Yozgat Bozok Üniversitesi, Türkiye'nin son yüzyılın en büyük doğal afeti olarak kayıtlara geçen 6 Şubat depremlerinin yıldönümünde anma programı düzenledi. Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe üniversite yönetimi, akademisyenler ve idari personel katıldı.

Program, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunmasının ardından Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Yasin Cenan tarafından okunan Kur’an-ı Kerim ile depremde hayatını kaybeden vatandaşlar için dualarla başladı.

yobude-anma-programi-duzenlendi1.jpg

Rektör Prof. Dr. Evren Yaşar, açılış konuşmasında yaşanan depremlerin tarihin en büyük felaketi olduğuna vurgu yaparak, "Tam bir yıl önce vefat eden 50 bini aşkın vatandaşımızla 14 milyon kişinin etkilendiği bu olay dolayısıyla yer değiştiren, sıkıntılar yaşayan, mağdur olan bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun derken vefat edenlere de Allah'tan rahmet diliyorum." ifadelerini kullandı.

yobude-anma-programi-duzenlendi3.jpg

Yaşar, Türkiye'nin bu felaketi atlatabilmesinde milletin birliği, hükümetin ve devletin hızlı müdahalesinin etkili olduğunu belirterek, "Herkes bu başarı hikâyesinde pay sahibi oldu ve birlikte bu zorlu süreci atlattık. Yüce Allah milletimize ve devletimize bir daha böyle felaketler yaşatmasın." dedi.

Rektör, Yozgat Bozok Üniversitesi ailesi olarak kurulan kriz masasıyla deprem bölgesine devletin imkânlarını sunmak amacıyla büyük bir çaba başlatıldığını ve bölgeye destek olma noktasında küçük dokunuşlarda bulunduklarını dile getirdi.

yobude-anma-programi-duzenlendi2.jpg

Mühendislik Mimarlık Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Uğur Temiz ise programda, "Ülkemizde depremler niçin oluşuyor?" "Doğu Anadolu fay zonunun genel özellikleri neler?" "Pazarcık ve Elbistan depremleri hakkında bilgiler ve sonuçları" konularında katılımcıları bilgilendirdi.

Prof. Dr. Temiz ayrıca depremden beş gün sonra bölgede yaptıkları incelemeler ve gözlemler hakkında da detaylı bilgiler paylaştı.

Rektör Prof. Dr. Evren Yaşar, konuşmasının sonunda, "Üniversite olarak bilimin ışığında toplumumuza daha güvenli bir gelecek inşa etmek için devletimizin diğer kurumlarıyla birlikte uyum içerisinde ve asrın birlikteliği anlayışıyla çaba göstereceğiz" şeklinde konuştu.

Yozgat Bozok Üniversitesi'nin düzenlediği anma programı, depremin etkileri ve bilimsel perspektiflerle değerlendirilmesi açısından katılımcılara önemli bilgiler sunarak toplumsal farkındalığın artmasına katkı sağladı.

İlgili Haberler