Yozgat Bozok Üniversitesi TÖMER'de mezuniyet töreni düzenlendi

Yozgat Bozok Üniversitesi TÖMER'de mezuniyet töreni düzenlendi

Yozgat Bozok Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (TÖMER) mezuniyet töreni düzenlendi.

A+A-

Yozgat Bozok Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (TÖMER) mezuniyet töreni düzenlendi.

Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen törene Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Akın, Genel Sekreter Prof. Dr. Uğur Kölemen, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülkadir Dündar ve TÖMER Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Volkan Demirel, Öğretim Üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Program TÖMER’de öğrenciler adına eğitimi birincilikle tamamlayan Muhammed Abdi Adem’in konuşması ile başladı. Adem yaptığı konuşmada Yozgat Bozok Üniversitesi çatısı altında Türkçe eğitimi aldıklarını ve hocaların gösterdikleri ilgiden ve alakadan dolayı çok memnun kaldıklarını ifade ederek, emeği geçen tüm hocalara ve yöneticilere teşekkür etti.

2-009.jpeg

TÖMER mezunlarının belge töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, başta TÖMER’in yöneticileri olmak üzere, güzel Türkçemizin öğretilmesi noktasında emeği geçen tüm hocalara teşekkür ederek sözlerine başladı. 

Rektör Karadağ konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yozgat Bozok Üniversitesi her alanda olduğu gibi uluslararası öğrencilerini de güçlü bir şekilde geleceğe hazırlama noktasında da önemli bir mesafe kat etmiştir. Sizler bundan sonra hangi alanı tercih ederseniz edin, aldığınız bu eğitimin büyük faydasını göreceksiniz. Yozgat’ta çok iyi ağırlandığınızı düşünüyorum. Sizlere öğrenciden öte, bir kardeş gibi, bir ağabey gibi yaklaşıp, sizleri hem bu şehre alıştırmayı, hem bu şehri benimsetmeyi sağlarken aynı zamanda yarın gittiğiniz yerlerde, memleketlerinizde, ülkelerinizde branşlarınız itibariyle çok güzel katkılar sunacaksınız. Mühendis olarak, sağlıkçı olarak, ziraatçi olarak, temel bilimci olarak oralarda memleketlerinizi imar edeceksiniz, büyüteceksiniz, güçlendireceksiniz. Ama diğer taraftan da  bizleri temsil edeceksiniz, Türkiye’yi temsil edeceksiniz.”

“Yozgat sizin ikinci memleketiniz. Dolayısıyla hayatınız boyunca Yozgat’ı hiç unutmayacaksınız inşallah. İnşallah lisansı bitirdikten sonra lisansüstü, yüksek lisans, doktora eğitimlerinizi de Yozgat’ta tamamlayacaksınız. Dolayısıyla sizler biz, bizler siz olacağız. Yani ülkeleriniz hangi ülkelerse Türkiye-Somali, Türkiye-Mali, Türkiye-Azerbaycan dolayısıyla birbirleriyle hep kardeş ülkeler olacaklar inşallah. Zaten öyleler. Temennimiz sizleri çok iyi şekilde yetiştirmek. TÖMER eğitimlerinizde de gördük ki gerçekten  eğitim-öğretim süreçlerini en titiz şekilde yürütmüşüz. C1 düzeyinde Türkçe’yi anlayan, okuyan, yazan bir konuma gelmişiz bu çok ama çok güzel. 18 Ekim itibariyle Üniversitemizde eğitim-öğretim başlıyor. Dolayısıyla biz Türkçe’mizi öğreteceğiz sizlere. Sizler bizleri daha iyi tanıyacaksınız. Sizlere Yozgat Bozok Üniversitesi’ni tercih ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Sağolun varolun.”

Hayırsever İş İnsanı Bilal Şahin tarafından yaptırılan TÖMER binası hakkında da bilgi veren Rektör Karadağ, “Tabiki teşekkürün en büyüğünü saygıdeğer iş insanımz Bilal Şahin Bey hak ediyor. Ben kendisini dün davet ettim. Bugün yine kendisi bir incelik göstermiş, rahatsızlığı dolayısıyla katılamadı ama öğrencilerimize hediye göndermiş. Huzurlarınızda çok ama çok teşekkür etmek istiyorum. TÖMER binasının yapılması hayallerimizde vardı ama planlarımızda yoktu. Ama onun sayesinde çok donanımlı bir binaya sahip olacağız. O da Türkçe eğitimimizin çok daha profesyonelce yapılmasını sağlayacak. Yine Uluslararası düzeyde faaliyetlerimizi yürüten Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Şenol Akın Hocamıza çok teşekkür etmek istiyorum.  Genel Sekreterliğimize, ev sahibi olan Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi Dekanımıza çok teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Rektör Karadağ, konuşmasının sonunda üniversitemize gelecek uluslararası öğrenciler hakkında da bilgiler vererek: “Azerbaycan’dan 300 tane öğrencimiz geliyor. Bugün itibariyle yola çıktılar. Otobüslerle gelmeye başladılar. Bir çok alanda uluslararası öğrencilerimiz aramıza katılacak. Burada bizim öğrencilerimizle birlikte, çok kültürlü, sevgi ve kardeşlik çatısı altında eğitim-öğretim süreçlerini yönetmiş olacağız.” dedi.

Törene rahatsızlığı sebebiyle katılamayan hayırsever iş insanı Bilal Şahin tarafından gönderilen hediyeler mezunlara takdim edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.