Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri Gazze için kıyamda!

Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri Gazze için kıyamda!

Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, İsrail ordusunun Gazze'deki hastanelere yönelik düzenlediği saldırıları protesto etmek amacıyla bir bildiri yayınladı.

A+A-

Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, İsrail ordusunun Gazze'deki hastanelere yönelik düzenlediği saldırıları protesto etmek amacıyla bir bildiri yayınladı. Tıp Fakültesi önünde gerçekleşen toplu protestoda öğrenciler, Türkiye ve Filistin bayraklarıyla bir araya gelerek İsrail'in Gazze'deki sivilleri hedef almasını kınadı.

Hastanelerin morga dönüşmesine tepki gösteren öğrenciler adına açıklama yapan Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi Ömer Erdem Avcu, 50 gündür devam eden İsrail'in Filistin halkına karşı gerçekleştirdiği soykırımı duyurmak için bir araya geldiklerini belirtti. Avcu, "Zulmün teşhir edildiği yerde tarafsızlık zulme ortak olmaktır." vurgusuyla, zulmün ortaya çıkmasında tarafsız kalmamanın önemine dikkat çekti.

Avcu'nun yaptığı açıklamada, İsrail'in dış destekle gerçekleştirdiği sistematik katliamlara dikkat çekilerek, 7 Ekim'den bu yana Gazze'de bebek, çocuk, hasta, yaşlı, kadın ayırt etmeksizin gerçekleştirilen saldırılarda 7 bin 300 çocuk, 4 bin kadın, toplamda ise 18 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

gazzeye-destek-bildirisi.jpg

İsrail'in hastanelere ve sağlık merkezlerine yönelik 220'den fazla saldırı düzenlediği belirtilen açıklamada, Gazze'de bulunan 34 hastaneden 16'sının tamamen çalışamaz hale geldiği ve uluslararası hastanelerin de bu saldırılardan etkilendiği vurgulandı. İsrail'de 43 hahamın Şifa Hastanesi'nin bombalanmasının caiz olduğuna dair fetva verdiği ve bir grup "doktor" kisvesi altında konuşan mahluğun Şifa Hastanesi'nin bombalanmasını desteklediği bilgisi de paylaşıldı.

Açıklamada, bu durumun hekimler ve sağlık camiası için büyük bir utanç kaynağı olduğu belirtilerek, "Hekimler olarak en azından duracağımız noktayı belirtmek boynumuzun borcudur. Yaşatmaya vesile olmak, tedavi vermek bir hekim için ne kadar mutat bir vazife ise öldürenin, kan dökenin, katliam yapanın karşısında durmak da o kadar mutat bir vazifedir." denildi.

gazzeye-destek-bildirisi1.jpg

Avcu, meslektaşlarının Gazze'deki insanlık dramında kendi ellerini kana bulamamak adına boykotu istikrarlı bir şekilde sürdüreceklerini ifade etti. Ayrıca, alternatif ürünleri kullanacaklarını ve Filistinli çocukların yaşadığı acıya sebep olmayacaklarını vurgulayarak, "Zulüm nerede olursa olsun, tüm siyasi çıkarlardan münezzeh vicdani bir tavırla meseleye yaklaşacak, hekimliğin bu vicdan olamadan icra edilemeyecek bir meziyet olduğunu kendi şuurlarına nakşedecek ve zulmü duyurmak için elimizden geleni yapacağız." şeklinde konuştu.

İlgili Haberler