Prof. Dr. Ahmet Karadağ araştırma ve inovasyon çalıştayına katıldı

Prof. Dr. Ahmet Karadağ araştırma ve inovasyon çalıştayına katıldı

Yozgat Bozok Üniversitesi ve bölge üniversitelerinin katılımıyla Erciyes Üniversitesi ev sahipliğinde “III. Araştırma ve İnovasyon Çalıştayı” başladı.

A+A-

Yozgat Bozok Üniversitesi ve bölge üniversitelerinin katılımıyla Erciyes Üniversitesi ev sahipliğinde “III. Araştırma ve İnovasyon Çalıştayı” başladı.        

15 Üniversitenin katılımıyla 23-25 Şubat 2021 tarihleri arasında bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Araştırma ve İnovasyon Çalıştayı’nın bu yılki amacı; bölge üniversiteleri arasında iş birliğinin artırılması yoluyla; nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi, ortak altyapıların kullanılması, katma değeri yüksek akademik çıktı elde edilmesi ve çalıştaya katılacak üniversitelerin birbirini ve araştırma potansiyelini tanıması olarak belirlendi.

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış’ın çalıştayın amacını özetleyen kısa açılış konuşmasından sonra TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan da çalıştayın önemine dair birer konuşma yaptı.

Daha sonra bölge üniversiteleri arasında ilk sözü alan Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, burada yaptığı konuşmada üniversitelerin güçlerinin birleştirilmesi ve alt yapılarının ortak kullanılmasının ülkedeki akademianın çok güçlü olması anlamına geldiğini belirterek Yozgat Bozok Üniversitesi olarak bu ortak akıl ekseninde çalışmalara yön verdiklerinin altını çizdi.

Yozgat Bozok Üniversitesi’nin ‘İhtisas Üniversitesi’ olarak bir yılını doldurduğunu belirten Karadağ, “bölgesel kalkınma odaklı kısa, orta ve uzun vadedeki Ar-Ge çalışmalarını teknolojiyle buluşturup inovasyona dönüşümünü sağlamaya çalışarak Ar-Ge ve Ür-Ge süreçlerini yönetmenin önemli bir adımını gerçekleştirmeye çalışıyoruz” dedi.  Karadağ, Yozgat Bozok Üniversitesi’nin ihtisas temelli kısa vadeli çalışmalarla sektöre hitap eden ürünler ortaya koyarak bölgesine değer katar bir durumda olduğunu sözlerine ekledi.

Karadağ, konuşmasının devamında:  “Ülkemiz her alanda olduğu gibi bilim ve teknoloji alanında da çok önemli gelişmeler göstermektedir. Bunun en güzel örneği de ülkemizin sağlık ve savunma sanayinde geldiği noktadır. Ülkemizde bir zamanlar Ar-Ge kültürü tartışılırken, disiplinler arası çalışmayla Ür-Ge’nin üretim ve gelişmenin sağlanması ve teknolojiye dönüşmesi süreçlerinin yapılması gerektiği söylenirdi. Artık Yükseköğretim Kurumunun (YÖK) yeni yüzüyle birlikte üniversitelere sağlanan vizyona bakıldığında üniversiteler, salt eğitim öğretim ve akademiadaki salt görevlerinin dışında, bölgesine, ülkesine ve hatta insanlığa değer katacak ürün ve teknolojilerle sorumlu hale getirilmiştir. Gerek araştırma üniversitelerimiz, gerekse de ihtisas üniversitelerimiz bu temelde önemli görevler ifa etmektedir” ifadelerini kullandı.

Karadağ, “Çalıştay, bölgesel olarak üniversitelerin akademiaya çok daha güçlü hitap etmesi ve teknolojik dönüşümlerle daha fazla katkı sunmaları anlamına gelecektir. Yozgat Bozok Üniversite olarak biz de bölge üniversitelerimizle buna iştirake hazırız.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Üç gün devam edecek çalıştayda Yapay Zeka ve Yazılım Araştırmaları, Nükleer ve Yenilenebilir Enerji Araştırmaları, Donanım ve Haberleşme Araştırmaları, Enerji Depolama ve Batarya Teknolojileri başlıklarında alanında uzman akademisyenler tarafından sunumlar gerçekleştirilecek.