Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Karadağ: Yetişmiş aranan elaman süreçlerini yönetmeye başladık

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Karadağ: Yetişmiş aranan elaman süreçlerini yönetmeye başladık

Bozok Üniversitesi tarafından “Kalite ve Akreditasyon Süreçleri Bağlamında Meslek Yüksekokullarının Bugünü ve Geleceği” konulu çevrimiçi çalıştay düzenlendi.

A+A-

Yozgat Bozok Üniversitesi tarafından “Kalite ve Akreditasyon Süreçleri Bağlamında Meslek Yüksekokullarının Bugünü ve Geleceği” konulu çevrimiçi çalıştay düzenlendi.

Meslek Yüksekokullarının güncel sorunlarına ilişkin alanında uzman akademisyenlerin ve sektör temsilcilerinin konuşmacı olarak katıldığı ve üç ayrı oturumda gerçekleştirilen çalıştayda, “Meslek Yüksekokularında Eğitim Kalitesi, Meslek Yüksekokullarında Akademik Gelişim ve Kalite, Meslek Yüksekokullarında Kariyer Planlama ve Kalite ” konuları ele alındı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Yozgat Bozok Üniversitesi olarak “Kalite Ve Akreditasyon Süreçleri Bağlamında Meslek Yüksekokullarının Bugünü ve Geleceği” konulu çalıştayın bu yıl ikincisini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Yozgat Bozok Üniversitesi’nin ihtisas üniversitesi olmasıyla birlikte 2022-2026 stratejik planlarını “Girişim Odaklı üniversite” olarak belirlediklerine dikkat çeken Rektör Karadağ konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yükseköğretime hitap eden tüm üniversitelerin temel bir hedefi var. Sürekli değişim ve dönüşümlerle gelişimlerini sürekli artırmak. Yozgat Bozok Üniversitesi 2021 yılına kadar eğitim odaklı bir üniversite iken ihtisas üniversite olmasıyla birlikte artık bilgiyi teknolojiye, teknolojiyi de üniversite-sanayi işbirliği dönüştürmüştür. Üniversitemiz endüstriyel kenevir alanında ihtisaslaşmasıyla birlikte bölgesel kalkınma hedefine odaklanmış ve bu kapsamda prestijli bir firma ile protokol imzalamıştır. Üniversitemiz, diğer üniversitelerde olduğu gibi öne çıkan alanları başta olmak üzere iddialı olduğu alanlarda da; Yükseköğretime nasıl hitap edeceğiz? Kalite süreçlerini eğitim-öğretim, akademya ve bilginin üretilmesi temelinde nasıl yapabiliriz? Sorularına da cevap arayarak, gelecek vizyonunu, geçmişteki deneyimler, Yükseköğretimin vizyonu, Türkiye’nin ve dünyanın geleceği temelinde içinde bulunduğu durum ve ülkenin, bölgenin ve yörenin de beklentileri çerçevesinde şekillendirmektedir. Yozgat Bozok Üniversitesi olarak “Kararlıkla Başarıya” sloganımızla üniversitemizin süreçlerini yönetirken geldiğimiz nokta itibariyle artık marka üniversite olma noktasında akamdemyaya çok güçlü bir şekilde hitap ediyoruz. Çalıştayımızın amacı, kıymetli hocalarımızın bilgi ve deneyimlerini paylaşarak Meslek Yüksekokulumuz özelinde bu alanı çok daha nitelikli hale nasıl getirebiliriz, sorusuna cevap bulmaktır. Çünkü geleceğin Türkiye’sini imal edecek olan meslek sahipleri bizim için çok kıymetli. Biz buna ara elaman demiyoruz, aranan elaman diyoruz. Teknik ve ön lisans düzeyinde programlarımızdan yetişen öğrencilerimizin donanımlı olması çok önemli. Kalite ve akreditasyon süreçleri ile öğrencilerimizin sanayicilerle buluşmalarını, teorik bilgilerinin deneyimli bir şekilde sahada kazanımlarını sağlayarak yetişmiş aranan elaman süreçlerini yönetmeye başladık. İnşallah bu temelde örnek olabileceğimiz alanlarda yaptığımız çalışmalarımızı çalıştaylarla farklı zeminlerde devam ettireceğiz.”diye konuştu.

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.