Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Karadağ: Ülkemizin kalkınmasında öncü rolü oynayacaklar

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Karadağ: Ülkemizin kalkınmasında öncü rolü oynayacaklar

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yürütülen “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Programı” kapsamında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde düzenlenen programa katıldı.

A+A-

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yürütülen “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Programı” kapsamında yer alan üniversitelerin faaliyet performanslarının izlenmesi ve karşılıklı tecrübe paylaşımlarının yapılması çerçevesinde Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde düzenlenen programa katıldı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, bu kapsamda son olarak Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya katılarak programa dâhil edilen 7 yeni üniversiteyi kamuoyu ile ilk kez paylaştı.

YÖK Başkanı Erol Özvar’ın Başkanlığında yapılan toplantıya Burdur Valisi Ali Arslantaş ve il protokolünün yanı sıra “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Programı” bünyesinde çalışmalarına devam eden Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Artvin Çoruh, Aksaray, Bartın, Bingöl, Düzce, Hitit, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir Ahi Evran, Muş Alparslan, Recep Tayyip Erdoğan, Siirt ve Uşak üniversitelerinin rektörleri ve rektör yardımcıları katıldı.

YÖK Başkanı Erol Özvar Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programında yer alan üniversitelerin faaliyet performanslarının izlenmesi ve tecrübe paylaşımı amacıyla 2019 yılından bu yana belli aralıklarla proje kapsamındaki üniversitelerde toplantılar düzenlendiğini hatırlattı.
Pandemi nedeniyle uzun bir süre ara verilen buluşmalara Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile devam ettiklerini belirten YÖK Başkanı Özvar, önümüzdeki aylarda da program kapsamında yer alan üniversitelere ziyaretler gerçekleştireceklerini belirtti.

Özvar, yapısal değişim niteliğindeki en önemli gelişmelerden birisi olan üniversitelerin misyon farklılaşması odaklı ihtisaslaşmasına yönelik çalışmalarını da bu kapsamda değerlendirdiğini ve bu alandaki faaliyetlerini üniversiteler ve tüm paydaşlar ile birlikte bundan sonra da güçlendirerek devam ettirmeyi düşündüklerini ifade etti.

Özvar konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Halihazırda Başkanlığımız tarafından yürütülmekte olan Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı kapsamında, 2016 yılında 5, 2018 ve 2019 yıllarında ilave 5’er üniversite olmak üzere toplam 15 üniversite ile sürece devam edilmektedir. Bugün sürece 7 üniversitemizi de dahil ederek 22 üniversitemize bölgesel kalkınma odaklı misyon yüklemiş olacağız. Programa yeni katılan üniversitelerimizi de tebrik ediyorum.”

bozok1.jpeg

Açılış konuşmalarının ardından programa yeni dâhil edilen 7 yeni üniversite ilan edilerek, bu üniversitelerin rektörlerine program beratları YÖK Başkanı Erol Özvar tarafından takdim edildi.

Düzenlenen programla ilgili bir açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, “Endüstriyel Kenevir” alanında ihtisas üniversitesi olan Yozgat Bozok Üniversitesi başta olmak üzere, bu programa katılım sağlayan yeni ihtisas üniversiteleriyle birlikte tüm ihtisas üniversitelerinin bölgelerinin ve dolayısıyla ülkemizin kalkınmasında öncü rolü oynayacaklarına inandığını belirterek, “İhtisaslaşan Üniversiteler arasından yerini alan yeni üniversitelerimizi tebrik ediyorum. Dün olduğu gibi bugün de “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Projesi” kapsamında İhtisaslaşan Üniversitelerimizin yanında olan Yükseköğretim Kurulumuza ve Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar’a çok teşekkür ediyorum.” dedi. 

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.