Yozgat Belediyesi zoru başardı

Yozgat Belediyesi zoru başardı

Yozgat Belediyesi, Millet Bahçesi'nin yapılacağı bölgeden çıkmak durumunda kalacak Menekşe Evleri'nde ikamet eden vatandaşların evlerinin yapılacağı Ofisin yıkımına başladı.

A+A-

Yozgat Belediyesi, Millet Bahçesi'nin yapılacağı bölgeden çıkmak durumunda kalacak Menekşe Evleri'nde ikamet eden vatandaşların evlerinin yapılacağı Ofisin yıkımına başladı.

Yozgat Belediyesi, Menekşe Evleri’nde bulunan hak sahiplerinin yaşadığı sıkıntıları bertaraf etme konusunda üzerine düşeni fazlasıyla yaptı.

Mevcut bölgeye yapılacak olan Millet Bahçesi nedeniyle evleri yıkılacak olan hak sahipleri ile yapılan görüşme sonrasında sıkıntıların ortadan kaldırılması için TOKİ ile görüşülerek ihalenin iptal edilmesinin ardından lüks konutların yapılacağı Ofis bölgesinde yıkımlar başladı. 1 ay sonra TOKİ’ye teslim edilecek bölgede hak sahiplerine teslim edilecek konutların yapımı start alacak.

Millet Bahçesi Projesi nedeniyle evlerinden çıkmak durumunda kalacak olan Menekşe Evleri’nde bulunan hak sahiplerinin kullanacağı konutlarının yapımının yapılacağı Ofis Bölgesinde Belediye tarafından yıkımlar başladı.

OFİSİN YIKIMI BAŞLADI

Belediye Başkanı Celal Köse, yıkımla ilgili açıklama yaptı. İhale süreci, Menekşe Evleri’Nde bulunan hak sahipleri ile yaptıkları görüşmeler ve yaşanması muhtemel hak kaybının önüne geçmek için yaptıkları çalışmaları özetleyen Başkan Köse, şu bilgileri verdi:

“Göreve geldikten sonra Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay Bey’in destekleri ile Çevre Şehircilik Bakanımız Yozgat’a bir dizi ziyaretlerde bulundu. Bu ziyaretleri esnasında Millet Bahçesi yapacak yer hususunda birkaç farklı görüş vardı o zaman bizimde ve diğer büyüklerimizin de temkini ile şuan ki Menekşe Evleri olarak bilinen yerin Millet Bahçesi olarak yapılması ve Toprak Mahsulleri Ofisinin ve burada bulunan boş arsanın da birleştirilerek burada ki 30 bin metre karelik bir alana da konutların yapılıp Menekşe Evlerinde ki hak sahiplerinin buraya taşınması sözleşmesi yapıldı. Sözleşme sonrası çalışmalara start verildi sonrasında hem Menekşe Evlerimizin projesi hem de buraya yapılacak olan konutların projeleri tamamlandı. Sonrasında Toprak Mahsulleri Ofisinden arsanın mülkiyeti Milli Emlak Müdürlüğüne geçerek yıkım işlemlerini de Belediye’ye devrettiler.

Bizler bu bağlamda bu projenin vücut bulması gerçekleşmesi hususunda da buradaki iş ve işlemleri de hep birlikte başlayacağız inşallah Toprak Mahsulleri Ofisi daha önceki yerine taşındı burası boş duruyordu. Bizler hep birlikte Yozgat kamuoyuna vermiş olduğumuz sözü yerine getirme adına ve şehrimizi daha yaşanabilir bir hale getirme adına da burada Toprak Mahsulleri Ofisine ilk kazmayı vurarak stat verdik. Burada 301 tane konut ve 22 tane işyeri ihalesi yapıldı. Buradaki konutlarımız 100 120 ve 140 metre kare olarak belirlendi ve Menekşe Evleri’ndeki hak sahiplerinin tamamına en az 140 metre kare daire verilmek üzere oradaki hak sahiplerinin sayısınca burada 140 metre kare onlara verilmek üzere daireler planlandı.

Anayol kenarı ve yol cephelerinden olmak üzere de iyi ve güzel yerlerden verilecek. Yozgat’ta piyasa şartlarında bu bölge özellikle yüzde 50 yarı yarıya oranla verilen bir yer idi daha önceki proje de 80 ve 100 metre karede daireler vardı ama bu dairelerin hak sahiplerinin memnun etmeyeceğini oradaki hak sahiplerinin normal piyasa şartlarında farklı bir piyasada çalışan müteahhitlere verilmiş olsa dahi 140 metre kare daire alabileceğini bunları ifade ettik. Çünkü 2010 yılında burada bir imar revizyonu olmuştu. Bu revizyonda Çevre ve Şehircilik Bakanımız bu konuyu çok dikkate aldı sonrasında yapılmış olan ihaleyi iptal etti. Tekrar proje çizim aşamasına geçildi ve hak sahiplerinin de hak kaybı olmadan onları da memnun etme adına da böyle bir değişikliğe gidildi.

Bu çalışmayla ile birlikte tahmini 1 ay sonra TOKİ burada yer teslimini yaparak inşaatlara başlamış olacak. Biz kentsel dönüşüm mekânsal planlamaları kentsel dönüşüm genel müdürü Vedat Bey ile toplantı yaptık eş zamanlı olarak bitirmeyi planlıyoruz Milet Bahçesi ile buraya yapılacak Toplu Konutları eş zamanlı bitirmek istiyoruz dolayısıyla şuan ki Menekşe Evlerinde oturan hak sahiplerine bir an önce oradan çıkışlarını kolaylaştırma adına daireleri teslim oluncaya kadar 810 lira kira bedeli olarak belirlenmişti bizler konutları teslim edilene kadarda 810 lira hak sahiplerine kira yardımına bulunacağız. Nisan Mayıs ayı arasında biz tamamen boşaltıp oranında ihalesini yapacağız. Projede emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum.”