Yozgat Belediyesi kararlı! Şehir nefes alacak

Yozgat Belediyesi kararlı! Şehir nefes alacak

Yozgat’ta uyuşturucu madde, alkol kullanımı gibi suçların odağı haline gelen, doğurduğu sakıncaların yanı sıra görüntü kirliliği ve çevrede yaşayan vatandaşların rahatsızlık oluşturan metruk binalar yıkılacak.

A+A-

Yozgat’ta uyuşturucu madde, alkol kullanımı gibi suçların odağı haline gelen, doğurduğu sakıncaların yanı sıra görüntü kirliliği ve çevrede yaşayan vatandaşların rahatsızlık oluşturan metruk binalar yıkılacak.

Yozgat Belediyesi, kent merkezinde tespit edilen 13 adet metruk binanın yıkımı için ihaleye çıkacak.

Yozgat Belediyesi, metruk binaların yıkımı için yapı sahiplerine ulaşmak amacıyla ilana çıktı.
Yozgat Belediyesi’nden yapılan duyuruda, Yozgat Merkezde bulunan 13 adet metruk binanın Yozgat Belediyesi ve Yozgat Valiliğince tespitinin yapıldığına dikkat çekildi.

Açıklamada, “3194 sayılı İmar Kanunun Yıkılacak derecede Tehlikeli Yapılar başlıklı 39. Maddesinde belirtilen ‘’Genel güvenlik ve asayiş bakımından tehlike arz ettiği valilikçe tespit edilen metruk yapılar ile bir kısmı veya tamamının yıkılacak derecede tehlikeli olduğu belediye veya valilik tarafından tespit edilen yapıların sahiplerinin adrese dayalı nüfus kayıt sistemindeki adreslerine tehlike derecesine göre bunun izalesi için belediye veya valilikçe üç gün içinde tebligat yapılır. Yapı sahibine bu şekilde tebligat yapılamaması hâlinde bu durum tebligat yapan idarenin internet sayfasında 30 gün süre ile ilan edilir ve tebligat varakası tebliğ yerine kaim olmak üzere tehlikeli yapıya asılır ve keyfiyet muhtarla birlikte bir zabıtla tespit edilir. Malik dışında binada ikamet amacıyla oturanlara da ayrıca tahliye için tebligat yapılır.
Değişik fıkra:4/7/2019-7181/12 md.) Tebligatı veya ilanı müteakip 30 günü geçmemek üzere ilgili idarece belirlenen süre içinde yapı sahibi tarafından tehlikeli durumun ortadan kaldırılmaması hâlinde, tehlikenin giderilmesi veya yıkım işleri belediye veya valilikçe yapılır ve masrafı % 20 fazlası ile yapı sahibinden tahsil edilir.
Alakalının fakruhali tevsik olunursa masraf belediye veya valilikçe bütçesinden karşılanır. Tehlike durumu o yapı ve civarının boşaltılmasını icab ettiriyorsa mahkeme kararına lüzum kalmaksızın zabıta marifetiyle derhal tahliye ettirilir.’’
Maddesi gereğince 13 adet yıkılacak derecede tehlikeli ve metruk,virane haldeki yapı sahiplerine ait adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde adresine ulaşılamayan ,malik tespiti yapılamayan, posta yoluyla tebliğ işlemi gerçekleştirilemeyen yapılara ilişkin tebliğler mevzuat gereği belediyemiz web sayfasında 04.07.2022 tarihi itibari ile 30 gün süre ile ilana çıkmıştır. Aşağıda listede adresleri ve maliklerin isimleri yer alan metruk yapıların ilgililerince Mail-i İnhidam kararı ile alakalı bilgi ve itiraz talepleri için başvurularını İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ne yapmaları, herhangi bir başvurunun ilgililerince yapılmaması halinde 3194 sayılı İmar Kanunun 39. Maddesi gereğince metruk yapılar hakkında Belediyemizce işlem yapılacağı ilanen duyurulur” denildi.

VATANDAŞIN GÜVENLİĞİ ÖNEMLİ

Belediye Başkanı Celal Köse, “Metruk yapılar terk edilmiş olması nedeniyle uyuşturucu madde, alkol kullanımı gibi suçların odağı haline geliyor. Bu tip yapılar, yapı sahibi ve çevresinde yaşayan vatandaşlar açısından tehlike arz ediyor. Bu durum vatandaşların şikâyetlerine neden oluyor. Vatandaşların güvenliği için bizler de gerekli prosedürü tamamladıktan sonra binaların yıkımını gerçekleştiriyoruz” dedi.

Yozgat Hakimiyet 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.