Yozgat Belediyesi dev hizmetler için gece gündüz çalışıyor

Yozgat Belediyesi dev hizmetler için gece gündüz çalışıyor

Yozgat Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve 204 kilometrelik su isale hattı ve 60 kilometrelik kanalizasyon şebeke hattı yenileme çalışmalarında 50 kilometre su isale hattı ile 10 kilometre kanalizasyon hattı çalışması tamamlandı.

A+A-

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, yaptığı açıklamada amaçlarının Yozgat’a en iyi hizmeti sunmak olduğunu belirterek çalışmaların gece gündüz demeden yoğun bir şekilde devam ettiğini söyledi.

Başkan Köse, “Asrın projesi büyük altyapı çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Şehrimize asırlar boyu hizmet edecek dev projemizde içme suyu ve kanalizasyon hatlarımızı yeniliyoruz. Büyük altyapı çalışmalarımıza başladığımızdan bugüne geçen 4 aylık sürede 50 kilometre içme su isale hattı 10 kilometre kanalizasyon hattı çalışması yaptık. 16 milyon euroya ihale edilen asrın projesi zamanında tamamlanması için çalışmalarımızı hızlı bir şekilde sürdürüyoruz.

Şehrimizin altyapısında özellikle su şebekesinde büyük sıkıntılar yaşanıyordu. Yozgat’ımızda 40-50 yıl önce yapılmış pek çoğu asbestli borulardan oluşan bir altyapı vardı. Tabi bu borularda kayıp kaçak oranı da Türkiye’de ilk sıralarda yer alıyordu. Şehrimize verdiğimiz suyun üçte ikisi neredeyse kayboluyordu.

Bizim bu projemizi hayata geçirmekteki amacımız; tabi kayıp kaçağı önlemek ve şehrimizin parasını ziyan etmemektir. Vatandaşımızın parasının tek bir kuruşunun dahi boşa gitmemesi için iktisatlı bir şekilde kullanma sorumluluğumuz vardı. Suya ödediğimiz enerji faturası aylık 11 milyon lira ve sair masraflarla bu miktar 13-14 milyon lirayı buluyor. Ama sudaki tahsilatımız sadece 2,5 milyon lira. Sadece elektrikten kaybımız Yozgatlı vatandaşımızın, garip, gurabanın cebinden çıkan para 7 milyon lira.

Hizmete gidecek para bir yılda 84 milyon lira ve 10 yılda 840 milyon lira bu çok büyük bir rakam. Biz bunun için bu projemizi hayata geçirdik”dedi.

GENÇLERİMİZİN MERKEZİ OLACAK

Yozgat Belediyesi olarak sosyal belediyeciliğe büyük önem verdiklerini vurgulayan Başkan Köse, gençlere yönelikte önemli projeleri hayata geçirmeye devam ettiklerini ifade etti. Gençlik ve Kültür Merkezinde çalışmaların hızla devam ettiğini vurgulayan Başkan Köse, “Gençlerimiz geleceğimizin teminatı, ülkemizin yarınlarıdır. Belediye olarak gençlerimize yönelik hazırladığımız bir büyük projemizde Gençlik Merkezi projemizdir. Burada da Spor ve etkinlik merkezi, kafeterya, fuaye ve sergi alanı, çok amaçlı salon, amfi, teras çatı bahçesi, derslikler, atölyeler, kütüphane, çalışma ve okuma salonu, alanlarıyla ilgili gençlerimizin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde projelendirildi. Gençlerimiz buradan en iyi şekilde faydalanacaklardır” diye konuştu.

 MİLLET BAHÇESİ’NDE SONA GELİNDİ

Menekşe evlerinin yerine yapılan Millet Bahçesi’nin 52 bin metrekare alana inşa edildiğini belirten Başkan Köse, çalışmaların sonuna gelindiğini söyledi. Köse, “Millet Bahçesinde çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Burada; millet kıraathanesi, halı saha, tenis kortu, basketbol, voleybol sahaları, çocuk oyun alanları, etkinlik alanları, süs havuzları, yürüyüş parkuru, kamelyalar yer alıyor. Burası şehrimize değer katacak. Vatandaşlarımız rahatlıkla gelip burada vaktini geçirebilecek. Eğitim kültür açısından, hem çocuklarımızın rahatlıkla buralarda oturabileceği, oynayabileceği, ailelerimizin burada hoşça vaktini geçirebileceği, özellikle hafta sonu burada dinlenebilecekleri güzel bir alanı inşa ediyoruz. Sosyal ve sportif donatıları ile hemşehrilerimizin yeni yaşam alanı olacak Millet Bahçesi Projemizde çalışmalar hızla devam ederken, çevresinde bulunan yollarımızı da tamamlıyoruz. Burası konum olarak kentin en güzel yerlerinden birine sahip. Şuan çalışmalarımızın sonuna geldik.”dedi.

HALKIMIZIN YENİ CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Tarihi Çapanoğlu Büyük Camii Çevre Düzenleme Çalışmalarında da sona gelindiğini anlatan Başkan Köse,  “Çapanoğlu Büyük Cami Projemizde de sona gelindi. 2023 yılı inşallah projelerimizin tamamlanarak hizmete açılış yılı olacak. Bu projemizde son derece önemli ve büyük bir projedir. 154 araçlık kapalı otopark, kültür merkezi, kent meydanı, aşevi, hocalar kahvesi, yeşil alanlar ve süs havuzları yapılacak. Bölge halkının yeni cazibe noktası olacak. Çalışmalarımız tamamlandığında projemiz şehrimize ayır bir renk katacak. Bunun yanı sıra, yine Büyük Camimizin hemen yanındaki Bankalar Caddesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Yeni Hal, İş ve Yaşam Merkezi 2. Etap yapım projesinde çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Burası da bu yıl içerisinde hizmete açılacak. Şuan birinci kat çıkıldı ve şuan çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. 2023 yılı büyük projelerimizin tamamlandığı ve  hizmete açıldığı bir yıl olacak. Yeni Hal, İş ve Yaşam Merkezi Projemiz ile 3 bin 472 metrekare alan üzerine 43 işyeri ve 15 büro inşa edilecek.. Burası  Büyük Cami Çevre Düzenlemesi ile entegre bir şekilde hayata geçirilecek. Projemiz hayata geçtiğinde yaklaşık 4 bin metrekare kapalı alana sahip zemin artı 2 kattan oluşan şehrimize yakışır bir kompleks ortaya çıkacak. Yeni Hal İş ve Yaşam Merkezimiz, bir yandan şehrin ticaretine katkıda bulunurken diğer yandan sosyal donatıları ile hemşerilerimizin yaşam merkezi haline gelecek. Yozgatlı hemşerilerimiz her şeyin en iyisine ve en güzeline layıktır. Bizde bu kapsamda gece gündüz demeden halka hizmet, hakka hizmet anlayışıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” diye sözlerini tamamladı.

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.