Yozgat Belediye Meclisi'nden o isimin ihraç edilmesine onay çıkmadı

Yozgat Belediye Meclisi'nden o isimin ihraç edilmesine onay çıkmadı

Yozgat Belediye Meclisi Temmuz Ayı olağan toplantısı Bilal Şahin Kültür Merkezi Toplantı Salonu’nda 6 maddelik gündem ile yapıldı.

A+A-

Yozgat Belediye Meclisi Temmuz Ayı olağan toplantısı Bilal Şahin Kültür Merkezi Toplantı Salonu’nda 6 maddelik gündem ile yapıldı.

25 Belediye meclis üyesinin 17’sinin katıldığı toplantıda AK Partili Belediye Meclis Üyesi Alparslan Akyüz’ün ihracı gündeme geldi. İhraç yönünde salt çoğunluk olan 13 oy çıkmayınca Akyüz’ün ihracı yapılmadı. Diğer gündem maddelerinde ise kredi kullanımı, çevre düzenleme, araç alımı yer aldı.

“YETERİNCE BİLGİ SAHİBİ DEĞİLİZ”

Fen İşleri biriminde kullanılmak üzere araç alımı konusu gündemin ilk maddesinde yer alırken meclis üyelerinin oyları ile onaylandı. Yozgat Spor Vadisi 2. Etap Girişi kısmı yapımı işinde kullanılmak üzere İller Bankası’ndan kredi kullanılmasına dair ikinci gündem maddesi hakkında ise AK Parti Belediye Meclis Üyesi Hasan Yarar söz aldı.

Yarar,” Gereken çalışmalar yapılmıştır. Bizim meclis üyeleri olarak konu hakkında biraz daha bilgi sahibi olmamız gerekir. Bu çalışmalar ne aşamada yapılacak, ne kadar kredi alınacak. Burası Özel İdare’de idi Yozgat Belediyesi’ne geçti. Görsel olarak bizlere anlatılması lazım. Bizim vatandaşa karşı sorumluluklarımız var. Bizimde durumu izah edebilmemiz lazım diye düşünüyorum. Burada “Kredi çekilecek onaylıyor musunuz?” olayı yanlış. Kredi alınması gerekiyorsa alınacak, yapılacaksa yapılacak ama burada 25 meclis üyesi var. Bizlerin mesuliyeti var. Ben fazla bilgi sahibi değilim. Bu durumu arz ederim” ifadelerini kullandı.

BÜYÜK CAMİ ETRAFINDA DÜZENLEME

Meclis gündeminde çalışmaların devam ettiği Büyük Cami Çevre Düzenlemesi Projesi’de yer aldı. Yozgat Belediyesi tarafından Büyük Cami’nin kuzey ve batı kısmında bulunan iş yerlerinin dış cephelerinin orada yapılacak çalışmaya uyumlu bir şekilde düzenlenmesi planlanıyor. Konu hakkında Meclise bilgi veren Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Erol,”Büyük Cami Projesi’nde Bankalar Caddesi kısmında müteahhit firma cephe düzenlemesi yapacak. Bizde Yozgat Belediyesi olarak Büyük Cami’nin kuzey ve batı kesiminde bulunan binaların tabela ve cephe düzenlemesini yapmak istiyoruz bunun içinde meclisimizden yetki istiyoruz” dedi.

AKYÜZ’ÜN İHRACI GÖRÜŞÜLDÜ

Kanunen 3 toplantıya mazeret bildirmeksizin katılmayan meclis üyesinin savunmasının alınması gerektiği bildirilerek AK Parti  Belediye Meclis Üyesi Alparslan Akyüz’ün ihracı meclis üyelerince oylanmadan önce Alparslan Akyüz tarafından verilen savunma meclis üyelerine okundu.

Akyüz’ün savunmasında,”16.05.2021 – 24.05.2021 tarihleri arasında Ticaret ve Sanayi Odası’nda ki görevim nedeni ile Azerbaycan ve Rusya’dan gelen yatırımcılarla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplantıya katılmak durumunda kaldım. Sonrasında ki 1 haftalık sürede yatırımcılarla Yozgat ve Yozgat dışında ilgilenmek durumundaydım. 6. Ayda ki meclis toplantısına katılmama sebebim ise babam ve kardeşimin testinin pozitif çıkması sonucu temaslı olmamdan dolayı kendimi karantinaya almak zorunda olduğumdan toplantıya katılamadım” ifadeleri yer aldı.

Belediye Meclisi Temmuz Ayı Olağan Toplantısına katılan 17 meclis üyesi ihraç yönünde oy kullanırken 6 üye ise ihraç edilmemesi yönünde oy kullandı. İhraç yönünde Belediye Meclisi salt çoğunluğu olan 13 oy çıkmadığı için Alparslan Akyüz’ün ihracı onaylanmadı. 

Bozok Dolmuşçular Kooperatifi’nin belediye tarafından alınan harçların iptal edilmesi, mazot desteği sağlanması konusunda Belediye Meclisi’ne verdiği teklif ise bir sonraki meclis toplantısında görüşülmek üzere ertelendi. Belediye Meclisi toplantıya İmar Tadilatlarının görüşülmesi maddesi ile devam etti.