Yozgat Belediye Başkanı Köse’nin işi hiç kolay değil!

Yozgat Belediye Başkanı Köse’nin işi hiç kolay değil!

Geçtiğimiz günlerde ulusal ve yerel basın temsilcileriyle bir araya gelen Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse’nin açıklamalarını Yeni Ufuk Gazetesi Sahibi Bekir Çaylak Köse yazısına taşıdı.

A+A-

Geçtiğimiz günlerde ulusal ve yerel basın temsilcileriyle bir araya gelen Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse’nin açıklamalarını Yeni Ufuk Gazetesi Sahibi Bekir Çaylak Köse yazısına taşıdı.

Çaylak, yazısında, Yozgat Belediyesi ilgili durumu az çok tahmin ettiğini ancak bu kadar borç yüküyle karşı karşıya kaldığını tahmin edemediğini ifade etti.

Belediye Başkanı Celal Köse tarafından Yozgat Belediyesi’nin bugün itibariyle toplam borcunun 528 milyon liraya yükseldiğinin açıklandığını söyleyen Çaylak, “ Sayın Köse’nin işi hiç kolay değil, kendisi de bu durumun farkında. Buna rağmen bir şeyler yapmanın gayreti ve çabası içinde olduğunu göstermeye çalışmış olsa da, dediğim gibi karşısında 528 Milyon lira borç dururken, kafasından geçen, hazırlıklarını tamamladığı çok sayıda projeleri 2 yıl gibi kısa zaman içinde nasıl yapacak, bekleyip göreceğiz.” İfadelerini kullandı.

İşte Çaylak’ın “Her şey apaçık ortada…” başlıklı yazısının tamamı..

Yozgat Belediyesinin durumunu az, çok tahmin ediyordum ama bu kadar borç yüküyle karşı karşıya kaldığını doğrusu tahmin etmiyordum.

Belediye Başkanı Celal Köse, 31 Mart 2019 tarihinden bu yana kent merkezinde 2,5 yılda yaptığı icraatları ile seçime kadar yapacağı hizmetleri düzenlendiği kahvaltılı basın toplantısında tek tek anlattı.

Yozgat Belediyesini 31 Mart 2019’da  233 milyon lira borçla devraldığını, Cemil Çiçek barajının  Belediyeye intikali ile mevcut borca 295 milyon lira da baraj maliyetinin eklendiğini ve Belediyenin bugün itibariyle toplam borcunun 528 milyon liraya yükseldiğini söyledi.

Başkan Köse, “İller Bankasının Belediyemize gönderdiği paradan ayda yüzde 48 oranında kesinti yapılıyor. İller Bankasından aylık gelen 7 ila 9 milyon lira  personel maaş ödemelerimize yetmiyor. Çünkü çalışanımız çok. Belediyemizde toplamda  745 personel  görev yapıyor. Maaşları ödemekte bazı aylar zorluk yaşadığımız oluyor” dedi.

Karşımızda yapılması planlanan yatırımlar ve giderleri Ankara’dan ve AB hibe fonlarından  kaynakların yanısıra şehir merkezinde arsa satarak, diğer gelirleri kullanarak karşılayan ayrıca önceki yılların banka borçlarını da  zorlukla ödeyen bir Belediye var.

Sayın Köse’nin işi hiç kolay değil, kendisi de bu durumun farkında. Buna rağmen bir şeyler yapmanın gayreti ve çabası içinde olduğunu göstermeye çalışmış olsa da, dediğim gibi karşısında 528 Milyon lira borç dururken, kafasından geçen, hazırlıklarını tamamladığı çok sayıda projeleri 2 yıl gibi kısa zaman içinde nasıl yapacak, bekleyip göreceğiz.