Yozgat Belediye Başkanı Köse öğrencilerin ağzını tatlandırdı

Yozgat Belediye Başkanı Köse öğrencilerin ağzını tatlandırdı

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse Muharrem ayı dolayısıyla Hz. Hatice, Yeni Cami ve Şeyhzade Kuran Kurslarında bulunan öğrencileri ziyaret ederek aşure ikramında bulundu.

A+A-

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse Muharrem ayı dolayısıyla Hz. Hatice, Yeni Cami ve Şeyhzade Kuran Kurslarında bulunan öğrencileri ziyaret ederek aşure ikramında bulundu.

asure1-001.jpg

Başkan Köse, Müslümanlar olarak önem arz eden Muharrem ayına girdik. Muharrem ayının ilk haftasında Yozgat Belediyesi olarak Kuran Kurslarımıza aşure ikram ettik. Aşure demek aş demek paylaşmak demektir. Biz de birlik ve beraberliğimizi artırmak için bizde bu vesile ile Kuran Kurslarımızda öğrenci kardeşlerimizi ziyaret ederek aşure ikramında bulunduklarını söyledi.

asure6.jpg

Köse yaptığı açıklamada; “Muharrem ayının bir kez daha hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Muharrem ayı Müslümanlar için dînî, tarihi ve kültürel açıdan birçok mesaj barındıran önemli bir zaman dilimidir. İslam tarihi açısından bir milat ve insanlık açısından büyük manalar ihtiva eden Hicret, Muharrem ayında gerçekleşmiştir. İslam tarihinden günümüze kesitler ve mesajlar taşıyan Aşure, 10 Muharrem de idrak edilmektedir. Hicret, Aşure ve Kerbelâ, dünyanın hangi bölgesinde yaşarsa yaşasın, hangi dînî-kültürel alt kimliğe ya da mezhebî ve meşrebî yapıya mensup olursa olsun, bütün Müslümanlar için önemli ortak noktalar ve duygular ifade etmektedir. Hicri 61 yılının 10 Muharrem gününde Kerbelâ’da, Sevgili Peygamberimiz (s.a.s)’in, “dünyanın iki çiçeği”, “cennet çocuklarının efendileri” diye övdüğü, Hz. Ali ile Hz. Fatıma’nın ciğerparelerinden biri olan Hz. Hüseyin ve çoğu Ehl-i Beyt’ten 70’den fazla insanın şehit edilmesi Muharrem ayını bir mateme ve hüzün mevsimine dönüştürmüştür. Bu elim olay, Allah’a ve O’nun Rasulü’ne iman eden, yüreğinde Ehl-i Beyt sevgisi taşıyan bütün mü’minleri derinden yaralamış, kalplerimizi incitmiş; o günden bugüne bölgesi, kültürü, mezheb ve meşrebi ne olursa olsun bütün Müslümanları derin acılara gark etmiştir. Hz. Hüseyin, bütün mü’minlerin gönlünde taht kurarken, ona ve yakınlarına bu zulmü reva görenler tarih karşısında ve vicdanlarda hep mahkûm edilmiştir” ifadelerini kullandı. 

asure7.jpg

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.